tratament

Schizofrenie

Postata de catya_catya cu 12 ani in urma.

Buna seara.
Ma numesc Catalina ,sunt din Ploiesti si as dori daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat ,cu o informare.
Taticul este bolnav de sindrom psihoovegetativ,anxietate si alte probleme psihice.A fost diagnosticat cu foarte multi ani in urma si i s-a prescris atunci glutetimid, meprobamat si diazepam, alte medicamente pe care domnul doctor incercase sa i le administreze nu i-au priit si nu dadea rezultate.In urma cu cativa ani s-a retras de pe piata glutetimidul care il ajuta foarte mult.Am avut mari probleme cu el din cauza intreruperii bruste a tratamentului,a continuat cu meprobamat si diazepam dar care lua foarte rar.Acum s-a anuntat de aproximativ o saptamana retragerea meprobamatului de pe piata si au spus ca va mai fi o perioada de 15 luni timp in care medicii sa elimine treptat acest medicament la pacienti si sa il inlocuiasca,dar de fapt nu mai gasesc pe nicaieri si toate farmaciile imi spun ca l-au retras si ca nu mai au voie sa mi-l elibereze chiar daca mai au pe stoc.Taticul deja a inceput sa intre in sevraj,din farmacii imi spun ca nu exista un inlocuitor .Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat,cu o recomandare, ce ar putea fi cat mai apropiat de acest medicament.Ce pot face?
Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa refaceti consultul psihiatric, pentru schema terapeutica adecvata, mentionand lipsa preparatului din farmacii. Pana atunci sa continua tratamentul indicat , cu diazepam in dozele recomandate de medicul psihiatru.