sunt in dificultate

Schizofrenie

Postata de alicante cu 11 ani in urma.

sunt intr- o anumita dificultate. un prieten de-al meu a venit la mine in vizita de vreo 3 luni. cu treburi legate de doctorat.
de vreo luna a inceput sa se poarte tare ciudat scria niste scrisori f. lungi dar se tot ascundea. nu lucreaza pt ca are sindrom Adison (tiroida si suprarenalele sunt atrofiate in proportie de 90%), si e pensoinat pe caz de boala.
am crezut ca scrie pt doctorat . de cca o saptamana imi spune ca primarul orasului i-a facut vraji pt ca primarul este sarpele din biblie , ca eu sunt de vina cam am cumparat ceva de la niste p***a si acestia i-au facut vraji prin mine. a inceput sa imi tot mute lucrurile prin camera , poze, cani, farfurii spunand ca de acolo vine vraja.
de cca 2 zile zice ca simte un miros de vraja in apartament, se simte rau il dor muschii, are diaree si cam refuza sa manance decat paine si bere. nu vrea sa stea prea mult de vorba cu mine pt ca ii fac eu vraji si de-ata il doare capul. zice ca vede anu mite chestii invartindu-se prin canile mele pe care eu nu le pot vedea. si acele chestii sunt un fel de vraja de la p***a.
va rog sa ma ajutati. nu stiu ce sa fac. nu pot lua legatura cu familia lui.

Raspunsuri (2)

gyana13

acum 11 ani

buna, scuzama ca te intreb, eu nu stiu cum se manifesta acest sindrom, dar poate sa fie din cauza bolii de care sufera?

ochi negri

acum 11 ani

Prietenul tau e bolnav si trebuie sa se trateze.Eu n-as mai locui cu el,nu stii ce-i poate trece prin cap si de ce-i in stare,poate deveni periculos.Convinge-l ca trebuie sa mearga acasa,respectiv la medic,ajuta-l sa faca asta(cu bani daca e cazul)e cel mai bun lucru.