Se trateaza schizofrenia paranoida?

Schizofrenie

Postata de z3d cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Tatal meu a fost diagnisticat cu schizofrenie paranoida.
Se poate trata complet aceasta bola? Din cate am auzit se poate doar sa tii boala in frau cu medicamente si ca nu sunt slabde de reusita.
Acum ia urmatoarea medicamentatie: serdolect, cipralex, rivotril si anxiar.
Noi nu putem comunica cu el si am dori un raspuns.
Are o luna de cand s-a agravat si nu da semne de revenire..a stat 2 saptamani in spital si la fel a venit de acolo.
Putem continua cu aceasta medicamentatie sau sa apelam la ceva naturist? Si daca ca, la ce?
Si inca ceva... nu are niciun venit, si daca i-ar accept dosar de boala de ce pensie beneficiaza?

Multumesc

Raspunsuri (10)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sansele de recuperara completa sunt aproape inexistente; trebuie sa fie evaluat periodic dpdv psihiatric deoarece starea sa se poate schimba in timp.

z3d

acum 11 ani

Ceva medicamente naturiste exista?

Evelina

acum 11 ani

Nu e indicat sa folosesti doar medicamente naturiste pentru schizofrenie, exista in schimb medicamente naturiste care pot fi folosite ca adjuvante la practic orice. Ginko Biloba si Valeriana sunt cele mai puternice.

Daca tatal tau nu da semne de imbunatatire in 2 sapt de la inceputul medicamentelor doctorul trebuie sa ii schimbe tratamentul, daca nu a facut asta, e bine sa cauti un alt medic mai competent. Nu toate medicamentel se potrivest la toti bolnavii, poate necesita luni de incercari din partea medicului sa dea de un medicament la care boala raspunde pozitiv.

Din cate am citit eu pe net despre schizofrenie am gasit articole unde zice ca dupa un prim episod exista sanse de 30% de refacere totala de aceea unii medici incearca sa reduca traptat medicatia la un an dupa primul episod major ( daca nu am mai existat recaderi)Dar asta presupune ca bolnavul a fost stabil pe medicamente un an si acestea au avut efect.

Apropo cipralex e pentru depresia deci tatal tau mai are si depresie iar anxiar mi se pare ca e pentru anxietate

z3d

acum 11 ani

Multumesc mult de raspunsurile date

z3d

acum 11 ani

As mai dori o parere. Fiind prima data cand patesc asa ceva nu stiu ce ar trebui sa fac sau unde sa apelez inatai.
Deci el se comporta la fel si nu doarme, umbla toata noaptea, ne supravegheaza pe mine si pe mama si ne ameninta ca mereu cu moartea.
Sincer ne este frica de el..mama a fost trezita de multe ori din somn cu el peste ea incercand sa o stranga de gat.
Nu putem sa il obligam cumva sa il ia inapoi la spital?
Nu mai putem nici noi, suntem tot oameni..
Multumesc

andrabeea

acum 11 ani

Si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare, dar la mn fiind vb de mama , niki noi nu o putem duce la spital pt ca refuza, e violenta , delireaza , umbla noatea plecata de acasa si face numai probleme

Claudia

acum 11 ani

Schizofrenia paranoida este considerate a fi "cea mai usoara forma de schizofrenie" in sensul ca prezinta cele mai mari sanse de vindecare (fapt dovedit stiintific) deci exista posibilitatea ca tatal tau sa se vindece in totalitate, insa intr-adevar poate recidiva oricand, de aceea este necesar sa fie monitorizat de catre un medic psihiatru o data la cateva luni.

kathy

acum 10 ani

In legatura cu boala tatalui tau,nustiu ce virsta are,dar,ar putea sa fie si Alzhimer,acum este foarte frecvent.In general un tratament pentru boli psihice,imbunatatirea se observa abia la 4-6 saptamini,la 2 saptamini este prea devreme sa-ti dai seama.Aceasta Evelina care ti-a recomandat sa schimbi tratamentul dupa 2 saptamini,este in necunostinta de cauza,am impresia ca nu este medic.Mai asteapta,daca in mazim 6 saptamini nu se observa o imbunatatire,apelezi la altceva.

zoia

acum 9 ani

Mama mea a suferit de schizofrenie dar, niciodata nu a reusit sa fie tratata si sa ne putem intelege cu ea, a fost tratata cu haloperidol, rivotril...dupa ani ...inima a cedat ...., dar in momentul de fata (2015) medicina este mult mai evoluata si am cunostinta care sufera de aceasta boala, cea mai mare problema o reprezinta faptul ca cei bolnavi refuza sa constientizeze ca sunt bolnavi si nu accepta ajutor , cei care accepta tratamentul in cele mai multe cazuri pot trai o viata relativ normala ..binenteles cu ajutorul familiei si a medicului psihiatru curant ...fara de care nu va reusi niciodata sa traiasca o viata la limita normalitatii .

ionut

acum 8 ani

Prietene si eu am suferit de scrizofrenie... nu ajuta deloc medicamentele sunt doar placebo dau calmante care il adoarme sau il moleseste cel mai bun medicament. Este sa ii fiti aproape sa il faceti sa rada sa nu CUMVA SA ASISTE LA CERTURI SAU GALAGIE SA NUL SPERIATI SAL FERITI DE GALAGIE SA STEE INTRUN MEDIU CALM SI LINISTIT CU PLIN DE VESELIE ITI GARANTEZ CA ADA MAM VINDECAT AM FOST LA MEDIC SI A SPUS CA NU MAI SUFAR DE NIMIK