schizofrenie sau nu?

Schizofrenie

Postata de Utilizator21705482463 cu 3 luni in urma.

am fost diagnosticat cu schizofrenie paranoida acum 5 ani,dar nu am fost rupt de realitate sau sa am halucinatii doar unele iluzii si o agitatie destul de urata,intrebare schizofrenia cum se manifesta de obicei si care ar fi simtomele prodominante?mulumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Schizofrenia este o tulburare psihica grava care afecteaza modul in care o persoana gandeste, simte sau se comporta. Poate sa se manifeste prin simptome psihotice precum halucinatii, deliruri si gandire dezorganizata dar si prin simptome negative precum lipsa emotiilor, retragere sociala sau neglijarea ingrijirii personale.

In cazul schizofreniei paranoide, simptomele sunt deliruri si halucinatii, de obicei fara amnezii, confuzie sau alt gen de dezorganizare mentala severa.

Desi spui ca nu ai avut halucinatii, iluziile pe care le-ai resimtit, la fel si agitatia, ar putea sa se incadreze in spectrul simptomelor acestei boli.

Este important sa stii ca diagnosticul de schizofrenie se stabileste in urma unei evaluari complexe si nu doar pe baza unor simptome specifice. Daca ai nelamuriri sau indoieli legate de diagnosticul tau, este recomandat sa discuti deschis despre acestea cu medicul psihiatru.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/schizofrenia_110