schizofrenie paranoida

Schizofrenie Tulburare paranoida

Postata de utilizator 1313 cu 13 ani in urma.

cumnata mea sufera de aceasta boala de 13 ani ,urmeaza tratament de specialitate si tine sub control foarte bine boala .Datorita medicatiei lunare pare in realitate ca un om normal ,si-a gasit un loc de munca ca femeie de servici ,si ar dori si ea sa-si gaseasca pe cineva cu care sa intemeieze o familie ,dar ii este teama sa spuna ce boala are caci cine aude de boala aceasta se gandeste la ce e mai rau si ii este rusine sa spuna cuiva de aceasa boala pe care o are .Colegilor de servici le-a spus ca sufere de depresie si sefilor la servici pentru a motiva invoirile pe care le cere lunar sa poata sa mearga la control la medicul specialist pentru a-si lua medicamentele de care are nevoie lunar.M-a rugat pe mine sa caut pe nett sa ma interesez , in cazul ca s-ar casatori a-r putea sa aiba copii???? fara ca boala sa se transmita si la copii???ROG, CINE POATE SA-MI RASPUNDA LA ACEASTA INTREBARE , CA SA STIU CE SA-I SPUN . MULTUMESC .

Raspunsuri (37)

Psih. Sorinel Mocanu

acum 13 ani

Din punct de vedere psihologic, parintii transmit – pe masura ce-si cresc copiii – trasaturi proprii; e un fapt care nu depinde prea mult de ei, dar si o dorinta a parintilor: aceea de-a oferi ceea ce ei considera mai bun pentru copiii lor (la fel ca si in privinta asigurarii cu lucrurile materiale de care acestia au nevoie...) O data cu „cele bune” se transmit si aspecte nedorite, cu care parintii nu sunt de acord, chiar daca le recunosc ca fiind caracteristice pentru ei insisi (un tata fumator va fi, de regula, critic cu dorinta copilului sau de-a fuma). In masura in care parintii pot sa-si corecteze singuri aspectele cu care nu sunt de acord la ei insisi, vor putea sa aiba copiii pe care si-i doresc.
In acest sens, dat fiind ca medicatia poate mentine sub control manifestarile afectiunii, dar nu trateaza si cauzele acesteia, este utila o psihoterapie, care poate atenua mult din trasaturile bolii, si din influenta mamei asupra nou-nascutului. Totodata, dupa o psihoterapie cumnata dv va putea decide mai bine (mai in cunostinta de cauza), daca doreste sa faca acest pas sau nu.
Ce se poate spune deocamdata la modul general - fara a lua in considerare toate aspectele particulare din cazul sau – sunt urmatoarele: fiind mama copilului, va fi si cea mai importanta sursa a trasaturilor acestuia. Maternitatea, chiar si fara complicatiile unei afectiuni psihiatrice, este un travaliu care solicita foarte mult mamele. In conditiile in care va dori un copil, va avea nevoie de un sprijin consistent din partea celor din jurul sau. Mai ales in primul an, mama si nou-nascutul depind foarte mult de sprijinul tatalui (sau al celor care sunt apropiati).
In final, copiii nu sunt in mod automat identici cu parintii lor (nici macar din punct de vedere fizic, cu atat mai putin psihologic...); dar, le seamana destul de mult...

utilizator 1313

acum 13 ani

multumesc pentru recomandari

marzan mihaela

acum 10 ani

Acum opt ani am am fost diagnosticata cu tulburare pihotica polimorfa.urmez tratament cu fluanxol.pot ramane insarcinata

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua , Pentru cumnata d-voastră ,care solicită un sfat prin d-voastră ,vă spun următoarele : -- Pentru această boală , numai medicul de specialitate care o are în tratament şi un psihiatru o pot consilia . Este o mare responsabilitate ,atât pentru bolnav,care este stabil deocamdată,dar mai ales pentru ceea ce ar dori să întreprindă. Dr. Emil Otesteanu

utilizator 1313

acum 13 ani

multumesc pentru recomandari

Csara

acum 13 ani

Daca nu are probleme ale aparatului genital si tatal este apt in acest sens, da - ar putea avea copii. Unele studii confirma faptul ca schizofrenia se transmite genetic. Dar aceasta posibil sa nu se manifeste intr-un mod care sa afecteze in vreun fel viata celui in cauza daca mediul de viata este unul echilibrat. Este normal ca anumite predispozitii genetice sa se accentueze in urma stresului intern sau a conditiilor defavorizante. Totusi, ar trebui sa tineti seama de faptul ca nici o persoana nu este perfect sanatoasa. Toti avem predispozitii catre anumite boli care sunt sau nu stimulate de mediu, educatie, familie, stres, dezechilibre de orice fel, etc. Cu ajutor specializat, schizofrenia paranoida poate fi tinuta sub control, iar viata persoanei care sufera de aceasta afectiune poate fi aproape normala. Totusi, asa cum au specificat si medicii, sarcina si primii ani de viata ai unui copil solicita foarte mult resursele mamei. Ar fi bine ca viitoare mama, sa fie sigura ca va beneficia macar de un ajutor minim in primii doi ani de viata din partea unor apropiati atat pentru binele ei cat si al copilului. Eu personal as recomanda psihoterapie atat inainte de sarcina cat si dupa sarcina pentru a impiedica aparitia depresiei post partum.
Si trebuie sa va mai spun un lucru: cumnatei dvs. nu trebuie sa-i fie rusine ca sufera de boala, nu are de ce. Probabil ca intr-adevar boala este o povara, dar daca reuseste sa-si mentina la un nivel mediu starea de sanatate mentala, nu trebuie sa se gandeasca la alte detalii. Partenerul potrivit ar putea sa o echilibreze. Sunt atatia oameni care au boli infectioase cronice, de exemplu, si partenerii au ales sa imparta viata cu ei stiind ca se supun unui risc. Mult curaj si ii doresc sa ia decizii intelepte!

utilizator 1313

acum 13 ani

multumesc pentru recomandari

David Florica

acum 13 ani

Ma intreb daca,in conditile economice actuale,numarul de cazuri de inbolnavire psihica nu se va mari.Ma intreb daca ,in conditiile salariilor mult diminuate si incapacitatii sistemului de asigurari medicale de a acoperi costul medicamentelor specifice acestor boli, nu ne vom trezi in fata unei situatii fara precedent in Romania.

utilizator 1313

acum 13 ani

Desi este criza pot spune ca , cumnata mea se descurca foarte bine are tot ce ii trebuie in casa ,in gospodarie are apartament propietate personala si de 2 ani lucreaza la un patron, ca femeie de servici.Cu salariu de 500 de lei plus pensia de handicap care este si aceea de 200 de lei se descurca onorabil.Merge in fiecare luna la psihiatrul care o are in observatie de cand s-a imbolnavit ,ia trebuit o perioada de 3- 4 ani sa inteleaga ca este bolnava si trebuie sa ia tratamentul mereu pentru ca sa nu mai faca crize.Ea innainte credea ca are facute vraji de fosta soacra.Boala s-a declansat in urma cu 13 ani dupa ce s-a despartit de fostul ei sot care S-A CASATORIT CU ALTCINEVA, cu toate ca se purta cu ea rau si o si batea numai in cap o lovea ,degeaba noi o rugam sa-l lase caci ea nu intelegea ca acest barbat al ei era un cretin , si ca se purta cu ea mai rau ca si cu o sluga din vremea antica caci ea il iube, si nu voia sa se desparta de el pe motiv ca se potriveau in pat.Traumele primite cred ca iau declansat boala ,deoarece in familia sotului meu nu este nimeni bolnav de aceasta boala, si sunt 4 frati.Eu cred ca de la bataile primite de la fostul sot i se trage toate acestea , desi eu si sotul meu o rugam sa-l lase si sa se intoarca la noi acasa ,deoarece socrii mei fiind decadati de mult timp,sotul meu eta tutorele celor 2 frati mai mici, adica a cumnatei mele de care va povestesc si inca un frate mai mare decat cumnata.Odata cu trecerea timpului a inteles ca trebuie sa-si continue viata singura, noi iam cumparat un apartament pe numele ei, in care locuieste singura , se gospodareste singura , merge la medic lunar , si arata si se compotrta ca un om sanatos , doar ca toti vecinii di cartierul unde locuieste stiu de boala ei si ei ii este rusine sa-si gaseasca un alt partener de viata cu care sa-si refaca viata, pe motiv ca daca afla de ce boala are nu s-ar incumeta nimeni sa-si imparta viata cineva cu ea , si mai ales se gandeste ca daca totusi ar gasi un barbat care sa o inteleaga si sa se casatoreasca, problema ar fi ,, daca ar dori sa faca un copil, daca boala se poate transmite la copil s-au nu.Caci spune ea ca atunci, prefera sa stea singura totata viata decat sa faca un copil si sa sufere si acesta de aceasta boala , sa chinuie doi si pe langa ei si viitorul sot, mai bine singura totata viata .

utilizator 1313

acum 13 ani

fizic vorbind este sanatoasa si nu sufera de nici o alta boala.

kerav

acum 13 ani

Ma adresez cu incredere persoanelor calificate sa raspunda si am a multumi anticipat.Sunt mama unu tinar de 22 de ani care a fost diagnosticat destul de tirziu(dupa 2 ani in care s-a crezut ca e doar o tulburare de comportament)cu:tulburare schizo afectiva si nu sunt ferm convinsa ca e diagnosticul corect.I s-a recomandat fluanxol injectabil,o fiola la 3 saptamani si 300 mg depakine zilnic seara.Efectele secundare au fost devastatoare,blocarea muschilor,incetinirea functiilor locomotorii,ticuri nervoase,i se strimba capul,tremor al capului.Am intrebat medicul ce-i de facut si mi-a zis sa maresc doza de depakine,mai rau asa ca am decis cu de la mine putere sa-l scot din tratament.Acum i se administreaza doar fluanxolul si am contribuit eu cu produsele naturiste ca ginkgo biloba,noni si e putin mai stabil,dar e a devenit rigid si inca mai are tremor al capului.
Diagnosticul lui este clar o varianta a schizofreniei conform manifestarilor,dar sufar teribil la gindul ca poate a fost tratat gresit si nu stiu ce va mai fi.Va rog daca stie cineva un tratament naturist complementar care a mai fost folosit sau alte explicatii privitoare la efectele negative ale tratamentului.

gabriela elena

acum 12 ani

eu sunt asistenta de farmacie,am fost diagnosticata cu aceasta boala,dar nu am certitudinea ca sufar de aceasta boala,am serviciu,am o familie,am un copil de 12ani si ma simt un om normal si implinit.am invatat sa-mi ascund aceasta boala si de sot,care stie ca am avut,, depresie,,prieteni ,colegi,am facut o scoala,am casa mea,am un trai linistit si nu cred ca sunt bolnava de aceasta boala,am o casnicie normala ,un copil bun ,normal,premiant si nu ma gandesc decat ca sunt sanatoasa si ma rog an fiecare zi pt acest lucru.nu urmez nici un fel de tratament medicamentos,dar i-mi calculez fiecare gind,ca el sa fie pozitiv,am urmat tratament 4 ani dar ma simt f bine,dorm bine si am facut psihoterapie 2ani.poti sa fii mama linistita spuneti-i povestea mea.

didina 1313

acum 12 ani

multumesc

nik

acum 12 ani

da poate,sora mea are un baietel si e o mama perfecta

Miha

acum 12 ani

Am 27 de ani si o matusa bolnava de schizofrenie paranoida.
Am auzit ca in cazul in care voi avea un copil, exista posibilitate ca boala matusii mele sa se transmita copilului meu, mai ales daca ar fii fetita. Mi se pare cam absurd, o idee cam deplasata, dar vreau totusi sa ma asigur. Ma poate ajuta cineva cu info in acest sens?? Multumesc.

oancea adina claudia / [email protected]

acum 12 ani

credem in DUMNEZEU, IISUS HRISTOS, DAR NU NE RUGAM ZILNIC, NU POSTIM, NU NE SPOVEDIM SI NU NE IMPARTASIM IN FIECARE LUNA.
Am facut de-a lungul vietii pacate, care s-au adunat, nu m-am rugat zilnic, nu am postit pentru ca eu credeam ca nu o sa reusesc niciodata, Fugeam de Spovedanie si de Impartasanie si inventam tot felul de motive, la Sf.Maslu si la Sf.Liturghie nici nu dadeam ..........Si.........Umplandu-se Paharul cu Pacate am inceput sa aud voci de Demoni, care m-au chinuit 3 ani si aproape 1/2 de ani, iar eu in loc sa alerg in genunchi la Domnul nostru IISUS HRISTOS, AM LUAT MEDICAMENTE........a fost Groaznic, cu ele imi era rau, iar cand le lasam Era si mai Rau, pentru ca reveneau Demonii........Am facut ce-am spus mai sus si chinurile s-au terminat......DECI CUMPARATI-VA UN INDREPTAR DE SPOVEDANIE SI AVETI RABDARE.....FITI MAI MILOSI!!!!!! DOAMNE AJUTA!

Mihalache Costina

acum 12 ani

buna ziua am aceeash problema cu fiul meu de varsta 18 ani de la 12 ani .vreau sa aflu rezultatele dumneavoastar si un sfat cum sa procedez caci umblu prin spitale de 6 ani fara rezultat:( multumesc daca mai sfatui astapt un raspuns de la dumneavoastra ,

andrei

acum 12 ani

as vrea si eu un raspuns din partea cuiva am o sora in varsta de 25 de ani nu suntem de acelasi tata,tatal ei e internat la borsa cu boala aceasta scrizofernie paranoida si acum ea a fos plecata dincolo in spania de la varsta de 19 ani unde sa si drogat,si bautura multa ce vreau eu sa va intreb ea a venit de o lun in tara si de cand a venit a inceput terptat sa aiba halucinatii,adica a sunat la ambulanta de doua ori sa vina dupa ea ca naste si ea nici macar nu este gravida treptata a inceput sa nu mai doarma noptiile decat umpic avea senzatie ca afara la usa este nosferatu na bagat nimeni in seama si acum de vreo 5 zile a luato rasna de tot adica na mancat si na durmit deloc vorbeste singura se uita pe pereti nu ma mai cunoaste ca frate ba odata zice ca sunt barbatul ei ba a lui mama aprinde toate luminile din casa da peste tot drumul la apa spune ca miroasa a mort si ea a murit de doua ori si a inviat.si tot felul nustiu ce sa ma mai fac mama e nepasatoare si de aia cer ajutor si as vrea sa stiu toate acestea nu pot fi cauzate si din cauza drogurilor si a bautri?sau asta sa fie inceputl boli mostenita de la tatal ei va rog ajutatima cu raspunsuri.si la id de mess sunt foarte foarte suparat nustiu ce sa ma maio fac ye_men_yo_men id de mess

nandin

acum 12 ani

am si eu o intrebare..am avut o relatie cu cineva care sufera de aceasta boala. pare foarte normal, nu este violent, foarte inteligent,grijuliu,vesel.. dar sentimentele lui pentru mine se schimba mereu in sensul ca..din senin imi zice ca nu este indragostit de mine si nu mai vrea sa continuam..chiar daca cu o zi inainte totul mergea bine. nu ne-am certat niciodata, ne-am inteles bine intotdeauna. dar nu inteleg schimbarile acestea...cand vrea sa fim impreuna cand vrea sa ne despartim.. tin la el foarte mult. ma intrebam daca asta se intampla din cazuza bolii...daca sentimentele lor nu sunt ca ale noastre..si ii face sa seschimbe de la ostare la alta

dana bondoc,Bucuresti

acum 12 ani

E prea grava boala -citeste pe net-sa se trateze ,sa nu se casatoreasca deloc.Eu am aceasta boala,sunt medic,dar nu ma pot casatori.

Pag 1 din 2