Schizofrenie afectiva

Schizofrenie

Postata de Numai una cu 12 ani in urma.

Buna! Am am o intrebare...Schizofrenia afectiva nu se poate trata? Dureaza toata viata sau se poate vindeca complet? Daca voi lua un an de zile tratament va fi suficient...? Asa mi-a zis medicul...sper sa aiba dreptate...

Va rog sa imi raspundeti la intrebare. Va multumesc!

Raspunsuri (4)

eva40

acum 12 ani

Monica,intreaba doctorul cate persoane a vindecat pana acuma? Sa fie sincer.Vrei sa sti? Niciuna.Fiindca nu se vindeca cu medicamente.

Liviu

acum 12 ani

Eva, problemele serioase din viata nu sunt niciodata deplin rezolvate... intelesul si scopul unei probleme pare sa fie nu in rezolvarea ei, ci in munca noastra neincetata la aceasta problema.

Nici adaptarea şi nici sănătatea nu sunt în sine un lucru static, imuabil şi final. Condiţia umană este transformarea, dinamica, sănătatea psihică este un concept dinamic, iar adaptarea nu poate avea o condiţie statică.

Terapeutul se amăgeşte pe sine şi pe ceilalţi, inclusiv pe pacienţi, dacă crede că sănătatea o va obţine odată pentru totdeauna şi că adaptarea este o cerinţă în sine.

Numai una

acum 12 ani

Problema e ca doctorul mi-a spus ca voi lua doar un an de zile tratament...acum sper sa aiba dreptate deoarece am planuri mari cu viata mea, si nu vreau sa ma impiedice sanatatea...acum fie ce o vrea Dumnezeu...

Eva...ai spus ca nu se vindeca cu medicamente...intrebarea e: se vindeca sau nu?
Sper din tot sufletul sa ma fac sanatoasa curand..mai am inca 6 luni de tratament...

Eva, te rog sa imi raspunzi la intrebare. Iti multumesc!

Liviu

acum 12 ani

Monica a scris: "Am o intrebare... Dureaza toata viata..?"

R: Eu cred ca preferabil asa ar fi. Prin urmare, raspunsul meu cu privire la aceasta PREOCUPARE a ta (dar nu si cu privire la aceasta afectiune) este acesta: mie imi place sa cred ca - DA
________________________

Monica a scris: "Problema e..."

R: Monica, majoritatea problemelor noastre dispar NU pentru ca am gasit o
solutie, ci pentru ca NE SCHIMBAM felul de a privi lucrurile. In acelasi sens, se spune ca de fapt nu exista probleme, ci numai preocupari :)
________________________

Monica a scris: "intrebarea e: se vindeca sau nu?"

R: Contrar a ceea ce noi credem, PSIHOTERAPIA nu consta in gasirea unei solutii la o problema. Schimbarea terapeutica se obtine cel mai adesea printr-un alt fel de "a vedea" lucrurile, o alta organizare interna, cand devenim constienti ca proiectam o frica dintr-un trecut care nu mai exista intr-un prezent care este diferit.