schizofrenia

Schizofrenie

Postata de mir72 cu 11 ani in urma.

sunt bolnava de schizofrenie paranoida cu evolutie episodica. iau olanzapina. vreau sa stiu daca ma pot vindeca

Raspunsuri (7)

Liviu

acum 11 ani

mir72 a scris: "sunt bolnava de schizofrenie paranoida cu evolutie episodica. /.../. vreau sa stiu daca ma pot vindeca"
___________

Raspuns.: DA

Liviu

acum 11 ani

O povestire care circula prin mediile psihiatrice ne infatiseaza un om internat
pentru ca se crede bob de grau. Intr-o zi este declarat vindecat si externat.
Dupa cateva clipe, psihiatrul se trezeste cu el la usa, grabit si destul de speriat.

- Ce s-a intamplat? intreaba doctorul.
- Ceva groaznic, raspunde omul. Cand ieseam, am dat nas in nas cu o
gaina.
- Si ce daca? i-a spus doctorul. Stii prea bine ca nu ai de ce sa te temi.
Doar nu mai esti bob de grau.
- Da, doctore, eu stiu. Dar gaina stie?

Liviu

acum 11 ani

[ Povara uşii ] _____________________________________________

Un dervis, ajungand intr-un tinut cunoscut sub numele de tinutul nebunilor,
a vazut o femeie care ducea in spate o usa grea.

- De ce duci asemenea greutate? a intrebat el.
- Pentru ca dimineata, cand a plecat la munca, barbatul mi-a zis asa:
avem in casa lucruri de pret. Trage usa dupa tine. Asa ca am tras usa
dupa mine cand am iesit.
- Vrei sa-ti arat ca ai carat usa de pomana? a intrebat dervisul.
- Nicidecum, a raspuns ea. As vrea doar sa stiu cum sa fac sa-mi fie mai
usor.
- Asta nu-ti pot spune, a zis dervisul. Apoi fiecare si-a vazut de drum.

________________________________________________________

G.S.

acum 11 ani

Foarte curios! Psihiatrii cauta sa vindece de schizofrenie, pe cand psihologii cauta sa o cultive. Caci altfel, ce sa insemne "tehnica visului lucid", "reveria dirijata" etc.?

Liviu

acum 11 ani

Aceasta "boala" nu reprezinta altceva,
decat o incercare a naturii
de a ne vindeca de eul pozitionat prost

Liviu

acum 11 ani

________________________________

Nu putem schimba nimic până ce nu
îl vom accepta.
Condamnarea nu eliberează, ci asupreşte.

_________________ [ Carl Gustav Jung ]

Luminita

acum 9 ani

Orice boala luata cu tratament, alaturi de o credinta nedezmintita in Dumnezeu, dar nu si fanatica, cu spovedanie si impartasanie, sincera si totala, tot timpul, alaturi de rugaciuni la Maica Domnului Si Iisus Hristos Dumnezeu, plus o credinta mare si plus fapte bune, plus adevarul marturisit impotriva oricarei minciuni, te vindeca, in masura credintei tale si dorinta ta de a fi vindecat, de a lucra si de a fi integrat in societate, ca un om normal.Si de aici si celelalte bucurii se vor adauga tie, in masura ascultarii de Hristos si de Biserica prin duhovnicul tau(vostru), plus un medic bun, credincios si nu ateu si mincinos. Minciuna are picioare scurte.Valabil pentru mincinosi.Credinta ta te-a mantuit mergi in pace.