schizofrenia paranoida transmisa laf at

Schizofrenie

Postata de adina-a cu 10 ani in urma.

buna seara! sotul meu a fost diagnosticat acum 5ani de zile cu schizofrenie paranoida.Boala a aparut pe parcursul vietii si nu este genetica. As vrea sa stiu daca aceasta boala se poate transmite la fat sau medicatia pe care o ia influenteaza crestera si dezvoltarea fatului.Eu sunt insarcinta si as vrea sa stiu toate acestea pentru siguranta copilului.
Va multumesc !

Raspunsuri (4)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

medicatia sotului dumneavoastra nu influenteaza dezvoltarea fatului. medicamentele pe care le luati dumneavoastra in schimb, ar putea

desi schizofrenia paranoida nu este o boala genetica, exista o predispozitie genetica, ereditara de a face aceasta boala; pentru copiii unei persoane afectate, riscul este de 13%, puteti citi mai multe pe aceasta pagina

http://www.schizophrenia.com/research/hereditygen.htm

adina-a

acum 10 ani

deci sa inteleg ca posibilitatea de transmitere a acestei afectiuni la fat este de 13%?

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

da. am mai cautat si in alte surse si am gasit procente intre 10-13% pentru transmiterea la copii

adina-a

acum 10 ani

Va multumesc pt.raspunsuri.