schizofrenia ereditara

Schizofrenie

Postata de dodo15 cu 11 ani in urma.

buna. Tatal meu a suferit de schizofrenie paranoida. Eu am doi baieti, unul de 9 ani si unul de 1 an. Intrebarea mea este: care este procentul ca vreunul dintre copiii mei sa "mosteneasca" aceasta boala?

Raspunsuri (6)

Liviu

acum 11 ani

dodo15 a scris: "Tatal meu a suferit de schizofrenie paranoida. Eu am [...]"
_____________

[Eu n-am... de unde sa stiu ce aveti dvs.] Tocmai de aceea, daca vreti - sa ma ajutati - sa va dau aici un raspuns personalizat,

Intrebarea mea este: Ce anume [din comportamentul dvs.] va face sa credeti ca dvs. ati putea sa transmiteti eventuale comportamente de acest fel copiilor dvs.?

Liviu

acum 11 ani

dodo15 a scris: "care este procentul...?
______________________________

R: Inaintea primirii (sau: chiar in lipsa) vreunui raspuns oarecare din partea dvs., la intrebarea pe care v-am adresat-o initial, ipoteza cea mai plauzibila este ca procentajul la care ati facut aici referire este (prin chiar acest fapt) de 50%

______________________________
Nota: Ulterior, in functie de vreun eventual raspuns din partea dvs., acest procentaj (sau: prognostic) se poate modifica corespunzator - in sens favorabil.

Liviu

acum 11 ani

P.S: Daca as fi in locul dvs., eu as raspunde asa:

- Procentajul (prezumtiv) de 50% se refera la fiecare dintre cei doi copii? Sau la cei doi socotiti (sau: considerati) impreuna; adica, 25% + 25% ?

_______________________
Nota: Un raspuns de acest fel mi-ar permite sa va asigur ca baietii dvs. sunt la adapost de orice suspiciune; prin chiar faptul ca mama lor a dovedit ca are simtul umorului ;) Incercati si dvs. sa raspundeti; nu va temeti :)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Riscul de a dezvolta schizofrenie este crescut cu 10% la rudele de gradul I( fata de pop**atia normala); daca ambii parinti au schizofrenie, riscul copiilor de a dezvolta aceasta boala este de 40 %.
Asadar, daca doar bunicul a suferit de schizofrenie , riscul de aparitie al acestei boli in randul nepotilor este destul de scazut.

dodo15

acum 11 ani

va multumesc pentru raspuns. am o familie minunata, iar copiii sunt inconjurati de foarte multa dragoste, afectiune si intelegere care sper sa ii fereasca de orice dezechilibru emotional.

Ignàtescu Laura

acum 10 ani

Doresc sà stiu ce grad de handicap trebuie sà i se dea unei persoane cu schizofrenie paranoidà?Dacà deja i s-a stabilit gradul 2,e corect?Persoana in cauzà are 45 de ani si e bolnav de mic,desi a studiat,a terminat un liceu,a fàcut armata si muncit cativa ani.Dupà varsta de 30 de ani a fost diagnosticat cu aceastà boalà,a avut multe internàri si ia doar o pensie de invaliditate de gradul 2 si nu de handicap pentru boala pe care o are,cu toate cà are dreptul.Rog sà mà ajute cineva cu un ràspuns si sà-mi sugereze ce trebuie sà fac in acest caz.Và multumesc anticipat!!!