Schizofrenia dezorganizata

Schizofrenie

Postata de Bianca-Adriana cu 11 ani in urma.

Buna
Am citit ca schizofrenia dezorganizata este insotita de tulburari afective si gandire formala si de asemenea mai este denumita si "dementa precoce", acum intrebarea mea este ce inseamna gandire formala? si cu este mai diferita de gandirea "normala" ca sa zic asa...

Raspunsuri (9)

Liviu

acum 11 ani

Priveste si vei vedea: //sfatulmedicului.ro/comunitate/depresia-tristetea-patologica/deprsie-vs-anxietate_43577

Liviu

acum 11 ani

_____________________

P.S.: De fapt, tulburările (de
gândire) sunt formale;

(adică, NU gândirea însăşi)
_____________________

Bianca-Adriana

acum 11 ani

poti sa-mi spui mai exact ce sa citesc de acolo?!...:D
tulburarile de gandire se refera la refulare, furie, agresivitatea negativa?

Liviu

acum 11 ani

_______________________________________________
Din punct de vedere psihopatologic, exista (in acest context):

(1) Tulburări formale de gândire (care distorsionează capaci-
tatea de comunicare): disociere, destrămare, incoerenţă,
lipsa spontaneităţii, blocaje, sărăcirea conţinutului ideoverbal,
folosirea neologismelor, paralogismelor, paragramatismelor,

SI

(2) Tulburări de conţinut ale gândirii (care pot exista şi in-
dependent de tulburările formale de gândire) considerate
SIMPTOME POZITIVE, de maximă importanţă pentru...
____________________________________________
diagnosticul de.. . _____________________________
_____________ I[ schizofrenie ]I

Liviu

acum 11 ani

______________________________________

Pluralismul exista inauntrul ca si in afara noastra
______________________________________

Dupa cum este posibil ca 100 de persoane care
au parcurs cu succes (psiho)terapii in sedinta in-
dividuala sa produca impreuna o casa de nebuni
sociala, intr-un fel asemanator,

se poate ca fiecare dintre funcţiile autonome ale
Eului (de ex., perceptia, vorbirea, memoria, inte-
ligenta) sa se desfasoare independent, fara sa
tina seama de nevoia de interdependenta dintre
ele.
Astfel ca, desi pot functiona foarte bine - luate
separat - ele pot sa produca impreuna o dis-
cordanta mai mult sau mai putin evidenta - pe
care o numim...
____________________________________
schizofrenie.. . _______________________
__________ I

Liviu

acum 11 ani

___________________________________________________________

Tin sa subliniez ca, spre deosebire de notiunea de DEMENŢĂ (in intelesul
de pierdere ireparabila a capacitatilor psihice), care are darul de a paraliza
orice tentativa terapeutica,
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
notiunea de SCHIZOFRENIE are - prin ea insasi - o valoare terapeutica;
ideea de demenţă este izgonită de aici.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
SIMPTOMELE elementare specifice schizofreniei, departe de a fi semnele
unei distrugeri ireparabile a capacitatilor psihice, constau mai degraba intr-
o deviatie, dintr-o dereglare a acestora, determinata de pierderea contactu-
lui cu realitatea. In acest sens, putem spune ca schizofrenia este o "maladie
de directie" (Minkowski)

Insasi notiunea de PIERDERE a contactului cu realitatea implica ideea po-
sibilitatii RESTABILIRII acestui contact, fie in intregime, fie cel putin partial.

Pur si simplu, "schizofrenic" inseamna susceptibil de a fi inteles si calauzit
de noi, tocmai din cauza caracterului terapeutic al acestei...
__________________________________________________________
NOŢIUNI... . _______________________________________________
________ I

Bianca-Adriana

acum 11 ani

multumesc pt raspunsuri. dementa in cazul asta se datoreaza faptului ca bolnavul pierde progresiv contactul cu realitatea astfel toate functiile psihicului se deterioreaza?

Liviu

acum 11 ani

(( ! )) ________________

Cu tot respectul, va intreb:

dvs. de ce tulburare
psihoafectiva doriti
sa...
____________________
suferiti?!.. . ___________ :)
________ I

Cathalin

acum 11 ani

Am si eu o intrebare daca sunt aiurit in gandire, cand trebuie sa prezint ceva sau invat si nu reusesc sa fac conexiunile, nu imi vin cuvintele, nu ma pot concentra, dar si cand vorbesc cu altcineva incurc termenii nu duce inspre sfera schizofreniei?