sanatoriu pentru schizofrenici

Schizofrenie

Postata de cucika cu 11 ani in urma.

Buna!
Soacra mea sufera de schizofrenie de multi ani, dar de 3 ani aproximativ a intrerupt tratamentul sustinand ca nu este bolnava! Face lucruri ciudate, isi inchipuie cine stie ce, se inchide in camera multe zile la rand, a slabit enorm de mult este doar piele si os!
Traieste cu mama sa care este in varsta si isi face mari griji pentru ea, nu stie ce sa faca sa fie mai bine! A fost dusa cu ambulanta de cateva ori dar dupa 2 saptamani o lasa acasa si totul incepe de la inceput. Mai nou tipa la mama sa, o ameninta cu bataia, si ii ia mancarea.
Va rog spuneti-mi unde am putea s-o ducem, unde s-o internam pe perioada mai mare sau definitiv daca se poate!
Va multumesc!

Raspunsuri (8)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Langa Predeal era un Sanatoriu, dar nu stiu ce s-a intamplat cu el dupa restructurarea spitalelor. Daca sunteti din Bucuresti sau din apropiere exista Fundatia Estuar care ar putea sa va ajute, sau vorbiti cu un medic psihiatru care s-ar putea sa stie mai mult despre ce sanatortii mai exista.

Psih. Iuliana Pasarin

acum 11 ani

Buna ziua,

In 2009 Spitalul Sfantul Stelian din Bucuresti avea, din cate stiu, un astfel de sanatoriu.
Pentru contact si informatii suplimentare puteti suna la telefon: 021-260 14 41 intre orele 8.00 – 15.00 (asa este specificat pe site)
Daca doriti sa vizionati site-ul spitalului o puteti face accesand adresa http://www.cetttsfstelian.ro/contact.htm

De asemenea mai este si Sanatoriul de Nevroze Predeal unitate sanitara publica de interes național, cu personalitate juridica, aflata în subordinea Ministerului Sanatatii si are ca obiect de activitate prestarea de servicii medicale în sectiile cu paturi, potrivit structurii organizatorice stabilite de Ministerul SanatatiiStr. Valea Rasnoavei nr. 8, cod 505300, Predeal, telefon: 0268 456 120; 0268 456 121

Ar mai fi Centrul de ingrijire si asistenta nr. 2 str. Mihai Eminescu nr. 87, sector 2, Bucuresti, telefon : 0212/107.125

Sper sa va fie de folos informatiile furnizate.

Va doresc multa sanatate!

Iulia Pasarin
psiholog clinician, psihoterapeut

daniluc constantin [costel]

acum 8 ani

Buna ziua, am o sora care are schizofrenie si ese din spitalpeste o saptamina,si nu are domiciliu stabil nici familie,cit ar costa pe o durata nedeterminata sa stea sub un acoperis decit pe strada ,persoana in cauza este pensionraprea multe nu stiudar fac asta pentru linistea neamului meu sa fim si noi linistiti si pentru easa poata sa urmeze tratamentul in liniste. cam atit am avut de spus ,eu va multumesc si daca doriti sa ma contactati la nr. de tel 0744278194.

simina

acum 7 ani

Stie cineva un sanatoriu particular unde se trateaza si copiii?

Utilizator21527070502

acum 5 ani

Buna ziua,
Cumnatul meu in varsta de 30 de ani este suferind de schizofrenie paranoida si de jumatate de an refuza tratamentul. Momentan este agresiv doar verbal. Comportamentul sau ne afecteaza relatiile de familie. Mentionez ca locuieste cu parintii. A fost dus o data cu ambulanta si politia la uregnta dar i s-a dat o reteta pe care nu cred ca o va scoate de la farmacie. familia nu stie cum sa mai procedeze cu el. Unde si cum sa-l ia pt a intelege ca starea sa se degradeaza de la o zi la alta. Este foarte suspicios ca i se pune in mancare ceva sau in apa. Intrebarea mea este ce putem face si cum sa vorbim cu el. Unde sa-l ducem? Va multumesc!

Utilizator21537008013

acum 5 ani

Buna. Ati rezolvat ceva? Sunt in aceeasi situatie...

multumesc frumos.

Utilizator11593819254

acum 3 ani

Buna ziua, pana la urma, exista centru pentru persoane cu schizofrenie? In afara de cele de stat, unde nu gasesti loc. Aveti vreo informatie? Multumesc !

Utilizator21601018040

acum 3 ani

Există câteva spitale private care tratează schizofrenici, dar au prețuri foarte mari. :( Deocamdată eu am aflat de două: Polaris Medical din Cluj și Centrul Medical de Psihiatrie Laura Cătană - Pianu de Jos, jud. Alba. Având în vedere că schizofrenia e o boală complexă și ar fi necesară spitalizare mai îndelungată, nu știu câți oameni își pot permite. Cel de Nevroze din Predeal nu primește bolnavi decompensați, din ce scrie pe site, trebuie să fie stabili și nici nu știu dacă au locuri.