Psioza

Schizofrenie

Postata de myrmorena cu 12 ani in urma.

Daca am avut 2 fenomene psihotice la interval de 6 luni, (al doilea in urma intreruperii tratamentului, la recomandarea medicului), inseamna ca am o forma de schizofrenie?!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Eu stiu ca dupa un episod psihotic, tratamentul se efectueaza timp deun an FARA intrerupere. Daca nu se repeta in acel an, se intrerupe treptat tratamentul, dar dupa un an. Cred ca daca ati fi repetat episodul sub tratament se putea pune diagnosticul. Nu inteleg de ce medicul v-a intrerupt tratamentul, cred ca a fost o mare greseala. v-as sfatui samai cereti o parere de la alt psihiatru si eventual sa il schimbati pe acesta.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Nu e neaparat schizofrenie. Pot fi evenimante izolate, mai ales dac ati intrerupt tratamentul. Si mai ales daca remisiunea in urma fiecaruia a fost completa. Sanatate! oricum, de acuma ganditi-va bine inainte de a mai intrerupe tratamentul!