poate schizofrenia vira catre boala bipolara?

Schizofrenie

Postata de donadina cu 13 ani in urma.

Timp de26 ani am fost diagnosticata cu psihoza discordanta;acum 4 ani mi s-a spus ca am boala bipolara de tip 2.
Am fost oare diagnosticata gresit initial?
Si atunci, am fost tratata incorect? Oricum, dupa atatia ani de tratament mi s-a spus ca as avea leziuni pe creier (am un fel de tremor-probabil de la medicamente).
Mentionez ca am 50 ani, boala aparand pe la 21 ani.

Raspunsuri (3)

Csara

acum 13 ani

Boala bipolara este deseori confundata cu schizofrenia, dar nu este acelasi lucru, sunt doua boli diferite. Daca ati urmat tratament pentru o boala pe care n-o aveati, posibil ca acest lucru sa nu fi rezolvat simptomele determinate de alte boli si sa va fi afectat, intr-un fel sau altul. Pe de alta parte, totusi, stiti ca macar in acest moment vi s-a pus diagnosticul corect?

Dr Gabriella Bondoc

acum 13 ani

Buna ziua,
De foarte multe ori simptomele psihotice 9idei delirante, halucinatii, bizarerii, agitatie ) apar amestecate cu elemente afective iar diferentierea intre tulburare schizoafectiva si tulburare bipolara cu elemente psihotice poate fi foarte dificila. daca nu mai exista elemente psihotice pt ca sunt tinute sub control de antipsihotice (cele care va genereaza tremorul), atunci au ramas la suprafata doar elementele afective si diagnosticul ar putea fi de tulburare schizoafectiva. Se poate sa apara si simptome afective (depresii, agitatie) care sa fie independente de boala initiala.
De asemenea diagnosticul in psihiatrie se pune doar vazand evolutia pacientului si se poate modifica pe parcurs. Vestea cea mai buna este ca tratamentul e aproximaiv acelasi, majoritatea antipsihoticelor ac***a efecte de reglare a dispozitiei si fiind folosite acum si in schizofrenie si in tulburarea afectiva bipolara.

Sper ca aceste informatii sa iti aduca liniste.
Multa sanatate,
Dr Gabriella Bondoc
medic specialist psihiatru
psihoterapeut

geo

acum 13 ani

BUNA ZIUA.AM NISTE TULBURARI DE MEMORIE .NU MAI STIU CE FAC ,SANT AGITAT,TRIST,NELINISTE ,SOMNOLENTA...NU REUSESC SA-MI ADUN GANDURILE.NU MA POT CONCENTRA DELOC.CE AR PUTEA FI?