poate deveni schizofrenic?

Schizofrenie

Postata de ayana dana cu 13 ani in urma.

mama iubitului meu are schizofrenie paranoica. a inceput sa aiba pb de la 16 ani. el are 23 de ani si e foarte normal dar cat de mare e riscul sa mosteneasca boala?

Raspunsuri (3)

Psih. Catalina Dragulanescu

acum 13 ani

Buna Ayana Dana. Daca zici ca e foarte normal, riscul este foarte mic.

Psih. Maria - Laura Cojocaru

acum 13 ani

Riscul este foarte mic. Este bine sa ca iubitul tau sa aiba si sa-si mentina o viata echilibrata din toate punctele de vedere.

irene

acum 13 ani

schizofrenia este o boala grea, incurabila si poate debuta chiar si peste 10 ani iar riscul real este de aprox 10 la suta ceea ce nu mi se pare chiar un risc foarte mic...poate fii declansata de orice eveniment stresant ...deci cam asa stau lucrurile...toate bune!