nu e prea repede?

Schizofrenie

Postata de ginetamuresan cu 14 ani in urma.

de ce se incepe f.repede trat.cu medicamente antipsihotice,si nu se evalueaza mult mai atent bolnavul?nu se pune prea repede dg.de schizofrenie,chiar daca medicii ii spun tulb.psihotica?numai aceasta boala are in simptomatologie halucinatiile?

Raspunsuri (1)

Clinica Hope

acum 14 ani

Buna ziua, nu, nu doar in schizofrenie apar halucinatiile, dar cand medicii pun diagnosticul de episod psihotic, inseamna doar atat, un diagnostic de inceput. In orice boa,la ar aparea halucinatiile, ele se trataeaza la fel: cu antipsihotice. Halucinatiile si ideile delirante presupun un dezechilibru grav la nivel cerebral, care trebuie tratat de urgenta. Aceste manifetari dispar repede de obicei, intre 1 saptamana si cateva saptamani in cazurile grave, uneori dispar si in cateva zile, sub tratament medicamentos. Elementele psihotice apar in schozofrenie, intr-o gramada de tulburari psihotice scurte, in tulburarea schizofreniforma, tulburare schizoafevtiva, depresie severra cu elemente psihotice, episod maniacal cu elemente psihotice, dementa, intoxicatii si sevraj la substante . dar tratamentul este acelasi pentru aceste simptome.
Aveti si alte intrebari, nu ezitati sa intrebati medicii. Sa fiti informata este ff important mai ales in tulburari psihice, unde relatia terapeutica este factor de prognostic pozitiv.
Cu respect,
Dr Gabriella Bondoc
psihiatru.psihoterapeut