Mostenire

Schizofrenie

Postata de Kisprincess cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Mama mea suferea de schizofrenie.(A murit, din pacate.) Credeti ca copii mei vor mostenii aceasta boala? Pentra ca am auzit ca copii mostenesc de la bunici comportamentul etc

Raspunsuri (10)

Iuli

acum 13 ani

Schizofrenia se poate mosteni, insa nu este obligatoriu sa o mosteneasca nepotii. O pot mosteni copiii (de multe ori), nepotii, stranepotii etc sau nimeni. Nu puteti sti asa ceva in avans, din pacate.

Kisprincess

acum 13 ani

multumesc

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Nu exista date de certitudine in acest sens, asa ca un raspuns pozitiv sau negativ ar fi hazardat. Cel mai bine, inainte de a ramane insarcinata, cereti un sfat genetic - medicul ginecolog va poate indruma in acest sens spre o persoana specializata. Sanatate!

Kisprincess

acum 13 ani

multumesc :)

yma

acum 13 ani

Din cite stiu eu,exista o formula de calcul ,se invata la genetica in clasa a12,cu care se determina ce probabilitate este ca urmasii unei persoane schizo sa mosteneasca boala,ca ''''bolnav'''' sau numai purtator.

Kisprincess

acum 13 ani

n`am invatat biologie in cl a 12a :(

yma

acum 13 ani

Nici eu nu-mi amintesc de asa ceva d ar stiu de la fiul meu care tocmai a terminat un liceu cu profil biologie si e chiar pasionat de toate asteaDoamne-ajuta sa nu ai nici un copil bolnav!!.

Kisprincess

acum 13 ani

Multumesc , sper si eu :D

lilia

acum 13 ani

Sigur cineva din familia urmatoare va avea.Tata a avut un frate bolnav ,eu sunt bolnava.Dumnezeu sa ne ajute!

Kisprincess

acum 13 ani

imi pare rau ..