medicamentetie

Schizofrenie

Postata de myrmorena cu 12 ani in urma.

Am avut 2 fenomene psihotice, la 6 luni distanta, al doilea fata de primul si asta pentru ca medicul mi-a intrerupt medicamentatia. Am luat medicamentul prescris in cantitate mica ( 2gr/ 1gr/ 05gr), cam 5 luni dupa prima psihoza. Acum iau Zyprexa( 7,5gr). Doresc sa va intreb daca iau acest medicament in mod regulat mai pot aparea fenomene psihotice? Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din ce ne-ati scris nu am inteles care a fost primul medicament administrat, daca cele 2 grame erau cele prescrise sau ati luat dumneavoastra mai putin, si daca Zyprexa este tot prescris sau l-ati schimbat dumneavoastra.
oricum ar fi, trebuie sa intelegeti ca medicamentele antipsihotice pot fi prescrise/modificate doar de medicul dumneavoastra curant, si de nimeni altcineva, cu atat mai putin pe internet.

va urez o zi buna

myrmorena

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns, domnule doctor.
Primul medicament a fost Fluanxol( 2mg, 1 mg,0,5mg)...pe acesta mi l-a redus medicul curant psihiatru si tot el mi-a oprit medicamentatia dupa 6 luni de tratament de la prima psihoza, pentru ca ma simteam bine. Dupa o luna de zile, de cand nu am mai luat medicamentul, am avut un nou fenomen psihotic ( aparut in urma unei participari de trei zile la un seminar de reiki). Am fost internata din nou si acum iau ( tot prescris de medicul psihiatru), Zyprexa ( la inceput 10mg iar acum 7,5mg de aprox. trei luni).
Repet intrebarea: daca iau acest medicament in mod regulat mai pot aparea fenomene psihotice? Cat timp trebuie sa iau aceasta medicamentatie? ( au multe fenomene secundare si nu stiu daca rezista organismul).

Mihaela22120678

acum 12 ani

Cunosc pe cineva care e exact in aceasi situatie. A avut un episod psihotic, tratat cam 9 luni, iar dupa ceva timp de la intreruperea tratamentului acesta s-a repetat. Dr curant spune ca atat timp cat e sub tratament nu se va repeta episodul.
Multa sanatate!

myrmorena

acum 12 ani

Multumesc pentru incurajare...

Mihaela22120678

acum 12 ani

Tratamentul persoanei respective e cu "Rispolept consta" o injectie la 2 saptamani, fara reactii adverse.