Mama mea e paranoia?Ce ar trebui sa fac?

Schizofrenie

Postata de mamamea cu 11 ani in urma.

Imi este foarte greu sa va scriu, dar nu stiu ce sa fac si la cine sa apelez. Parintii meu au divortat in 1996. O iubesc atat de mult pe mama incat tot timpul i''am dat dreptate la orice spunea ea. Acum sunt casatorita si nu mai locuiesc cu ea de 9 ani si imi dau seama ca de fapt nu se simte bine deloc. Are impresia ca ii intra cineva in casa si ii rupe lucrurile(blanuri,incaltaminte,carti de rugaciune,etc).Crede ca ii pune cineva otrava,medicamente,viermi in mancare. Crede ca toata lumea(fratele meu,soacra mea,tatal meu,sotul meu,o fosta prietena,vecinii,un preot,politia,medicii la care merg cu copilul meu) absolut toata lumea sunt in legatura si intra in casa si ii iau, ii folosesc sau ii rup lucrurile. Daca pleaca de acasa ia cu ea cate 3 sacose pline cu mancarea din casa pt ca "ii pune ceva in mancare". A chemat politia de cateva ori, a fost pe la tribunal, iar daca incerc sa o conving ca nu intra nimeni in casa, inseamna ca sunt in legatura cu ei. Crede ca are camere video peste tot in casa, chiar si la mine in casa. Se teme sa vorbeasca sa nu o auda cineva, se schimba pe intuneric sa nu o vada camerele video. Isi scmiba frecvent iala la usa si crede ca vanzatorul yalei si-a oprit o cheie ca sa i-o dea fostului sot. Crede ca acesta sta in boxa si intra in casa cand e ea plecata. Crede ca a fost violata,batuta prin somn. Ea sta cu fetita mea de 1 an pt ca nu am cu cine sa o las sa merg la servici si mi-e frica. Va rog din toata inima dati-mi un sfat. Vorbeste singura prin casa, rade,isi imagineaza ca vb cu cineva. Este infricosator uneori. Uneori tipa si se cearta cu cineva de ma suna vecinii ei sa imi spuna ca se cearta. Sustine ca nu are probleme psihice, ca cineva i-a facut carnet de nebuna ca sa o scoata din casa si sa ramana fara casa. Daca ar exista un tratament ca sa amelioreze aceste crize... Noi am invatat sa traim asa cu ea. Ma ingrijoreaza ,insa faptul ca se enerveaza tare si are si probleme cu inima. Va rog va rog sa ma ajutati. Sunt disperata

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Bineinteles ca exista tratamente, doar ca este necesar sa o vada un medic psihiatru si apoi sa isi ia medicamentele prescrise.