Mai pot avea copii? Aceasta boala se mai vindeca?

Schizofrenie

Postata de Utilizator11703428347 cu 4 luni in urma.

Am fost diagnosticata cu alte forme de schizofreniepot avea copii? Aceasta boala se mai vindeca?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Cu privire la posibilitatea de a avea copii, este important sa discutati cu un medic specialist sau cu un consilier genetic pentru a obtine informatii specifice legate de tipul de schizofrenie pe care o aveti si impactul acestuia asupra posibilitatii de a concepe si de a transmite afectiunea la copii.

In ceea ce priveste sansele de vindecare sau ameliorare a simptomelor, schizofrenia este o boala cronica si nu poate fi vindecata in totalitate. Cu toate acestea, tratamentele disponibile, cum ar fi medicatia si terapia, pot ajuta la controlul si gestionarea simptomelor. Un plan de tratament individualizat si o echipa de profesionisti in sanatate mintala pot fi esentiale in gestionarea bolii intr-o maniera care sa permita o calitate cat mai buna a vietii.

Va recomandam sa va programati la un medic psihiatru: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/schizofrenia_110

Utilizator11703428347

acum 4 luni

Alte forme de schizofrenie

Utilizator11703428347

acum 3 luni

Va mulțumesc.