intrebare baiat 14 ani

Schizofrenie

Postata de D.Alexandra cu 9 ani in urma.

Buna seara , sunt mama , am un copil de 14 ani . Nu inteleg ce se intampla cu el , este mult prea "inapoiat" pentru varsta lui . Inca se mai joaca cu jucariile si de cand era mic se crede "superman".La inceput am crezut ca este copil si ca se joaca dar acum nu stiu ce mai cred.Copii de varsta lui pe care ii cunosc , merg in parc , se joaca fotbal , baschet , el singura ocupatie pe care are este sa se joace de-a "superman.Nu poate purta o discutie serioasa , deviind mereu de la subiect , sufera de deficit de atentie si se comporta foarte ciudat in preajma oamenilor.Cum sa remediez aceasta problema ? Am fost la mai multi psihologi si mi-au spus sec , ca e rasfatat... Ce sa fac ! Multumesc anticipat !

Raspunsuri (4)

FreeStyle11

acum 9 ani

La 14 ani cum ce discutie serioasa a-ti vrea sa purtati cu el? Eu nu cred ca ar avea ceva grav ac***a in vedere varsta, dar totusi daca a-ti spus ca are deficit de atentie s-ar putea sa aiba ADHD, asta daca nu a fost pus diagnosticul de nimeni pana acum.Daca psihologii spun ca nu are nimic, incercati si la psihiatru, dar parerea mea ca simplu cunoscator al oamenilor, este ca are o minte mai copilaroasa.O boala psihica nu o diagnostichezi dupa ce se vede cu ochiul liber, numai un specialist poate pune un diagnostic, de aceea este relevant sa mergeti cu el la un psihiatru.Si stati linistita, s-ar putea sa nu aiba nimic.

aspen

acum 9 ani

Ca parinte a unui sopil de 15 ani, pot confirma ca cu un copil de 14 ani se pot discuta multe topice serioase. Doar sa-si dea parintele interesul!

Sari

acum 9 ani

Trimiteti-l la un sport asiatic, care il va disciplina si fortifica mental, fizic si emotional.
Sanatate.

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 9 ani

Buna ziua,

Doamna Andreea, pentru a optimiza relatia dintre un parinte si un copil RASFATAT sunt necesare sedinte de consiliere psihologica separat, cu fiecare in parte, dar si impreuna, cu amandoi,
In aceste sedinte puteti intelege:
-cum a ajuns copilul sa fie un rasfatat;
-cine din familie a incurajat acest comportament;
-daca parintii au aceleasi reguli si cerinte pe care le impun copilului sau,dimpotriva, un comportament al copilului e aprobat de un parinte si dezaprobat de celalat;
-care sunt greselile de comunicare pe care le comit parintii;
-principiile si regulille unei comunicari eficiente si constructive cu un copil dificil;
-propiul stil parental si consecintele acestuia;
-adaptarea stilului parental la problematica copilului;
-care sunt cele mai eficiente modalitati de recompensare si sanctionare ale comportamentului copilului.
Daca aveti intrebari puteti sa-mi scrieti, dar si sa accesati link-urile:
http://www.psihoutil.ro/consilierea-scolara-vocationala/motivam-mai-bine-prin-critica-sau-prin-lauda/
http://www.psihoutil.ro/consilierea-scolara-vocationala/principii-pentru-optimizarea-relatiei-parinte-copil/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764.443.184
Site: www.psihoutil.ro