Delirez

Schizofrenie

Postata de HauBau cu 7 ani in urma.

Buna tuturor.
De ceva timp am o problema psihica destul de grava zic eu.Cateodata nu pot sa ma controlez de la a face anumite gesturi,gen sa ating unele obiecte,sa le mut.E ca o voce in capul meu,care daca nu fac ce-mi spune,ceva rau mi se poate intampla mie sau cuiva drag.Ce fel de boala psihica poate fi?

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 7 ani

Aceste ganduri si comportamente (actiuni) fac parte din nevroza obsesiv-compulsiva si se pot trata eficient cu ajutorul psihoterapiei coginitiv-comportamentale. Important este sa nu mai amani tratamentul, deoarece aceste manifestari se pot intensifica si anxietatea, stresul pot deveni din ce in ce mai greu de suportat.
Mai multe despre gandurile obsesive poti citi accesand acest link:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/obsesie/

Sanatate!