Cineva apropiat a innebunit

Schizofrenie

Postata de Gigi1234 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am o sora mai mare cu 5 ani care s/a rupt complet de realitate. Acum are 30, pe la 21 - 23 de ani era super sociabilă, avea sute de prieteni, era foarte pop**ară - centrul atenţiei chiar dar totul s-a rupt. Totul a început în urmă cu 3 ani când şi-a dat seama că nu este cea mai bună fiinţă de pe planetă (asta era părerea ei despre propria persoană), nu o mai invidiază nimeni etc. Ca sa trec direct la subiect va spun simptomele:
- stă numai în casă şi dă e-mailuri şi sms-uri unui băiat de care este îndrăgostită de 2 ani (săracul om e terorizat), nu face nimic altceva, nu iese în oraş, nu face curat (să zică că e ocupată) pentru că "nu suportă zgomotul produs de aspirator";
- când încerc să îi explic ce face spune că nu ţin la ea;
- mă minte de parcă aş fi un copil şi crede în sinea ei că ar trebui să ţină minciunile astea;
- are o logică total ruptă de realitate gen... "ca să îţi spun ceva despre mine trebuie să îmi dai maşina să ţi-o conduc, să văd că avem încredere unul în altul";

Raspunsuri (2)

Gigi1234

acum 12 ani

Nu vrea sub nicio formă să meargă la psiholog şi nu reuşesc să o conving să îl lase în pace pe băiat şi să îşi vadă de viaţă.

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua.

Inainte de a ajunge la un psiholog ar trebui sa o vada un psihiatru pentru a se stabii un diagnostic clar si astfel, impreuna cu medicamentatia prescrisa se va stabili si un plan psihoterapeutic (daca va fi indicat de medicul psihiatru).

Ce recomand este sa insistati sa o duceti la psihiatru si sa treceti peste discursurile gen "nu ma iubesti", "imi vrei raul" etc deoarece delirul se poate agrava si sa ajunga sa isi puna viata in pericol.