Ce e de facut?

Schizofrenie

Postata de Ana.maria cu 13 ani in urma.

Am o permanenta atitudine de respingere, nu pot comunica deschis, ma supara orice aluzie, indiferent daca e doar o gluma... Nu-mi pot face usor prieteni, nu pot vorbi in public si nu pot avea incredere in oameni. Nu mai pot fi activa, am o stare permanenta de apatie si oboseala. Nu ma pot concentra profund asupra lucrurilor pe care le fac, desi urmaresc asta cu tot dinadinsul si nu am nicio incredre in mine. Am tot timpul impreisa ca ideile mele sunt prostesti si nu pot face lucruri constructive. Ma inrosesc foarte tare in discutii, atunci cand am ceva de spus, si nu imi pot stapani emotiile... Am simtomele acestea de multa vreme si imi complica foarte mult viata. As dori un sfat, ce as putea face in privinta asta, ce tine de mine? Multumesc.

Raspunsuri (3)

geo

acum 13 ani

Exista in fiecare un "Doctor interior" care ne poate echilibra daca il ..trezim.

geo

acum 13 ani

Exista in fiecare un "Doctor interior" care ne poate echilibra daca il trezim.
Acest lucru poate fi facut,inclusiv de mine-0722344290

Clinica Hope

acum 13 ani

Buna ziua,
Tabloul pe care l-ai prezentat tu pare sa reprezinte o persoana timida, asa numita personalitate evitanta, care prezinta un anumit grad de fobie sociala. Lucrurile se trateaaza in felul urmator: ce tine de anxietate (fobia sociala e o forma de anxietate) prin medicamente cu/fara psihoterapie, iar ce tine de personalitate prin psihoterapie. Ce puteti face dumneavoastra este sa strangeti cat mai multe pareri bune despre dumneavoastra de la orice este dispus sa le ofere sincer. Si sa apelati la un psihoterapeut cu care sa va simtiti in siguranta.
Cu drag,
Dr Gabriella Bondoc
psihiatru
psihoterapeut