as vrea sa stiu ce are sora mea

Schizofrenie

Postata de corina.tebea cu 12 ani in urma.

buna ziua, sora mea a avut o relatie cu un barbat mai in varsta decat ea, timp de 5 ani. Timp in care a fost agresata fizic si psihic( i se interzicea sa vorbeasca cu familia, colegii sau prietenele daca el nu era prezent) lucruri de care noi nu stiam. A avut mai multe incercari de a se desparti de el iar in final a reusit sa se desparta fugind si acum sta ascunsa. El o cauta permanent cu e-mail si mesaje tip messenger. Vorbim cu ea doar prin intermediul internetului asta cand nu se cearta cu noi , nu vorbeste cu mami (ii reproseaza ca s-a despartit de tatal ei natural cand ea era mica) nu suna , nu stim unde sta, s-a tuns cheala, uneori pierde sirul conversatiei, nu-si poate face o relatie cu cineva desi acum are 29 ani. Crede ca tot ce face ea este foarte bine si ar trebui ca si restul sa procedeze exact ca ea , a zis ca ne tine sub pedeapsa si lucruri din acestea. Mentionez ca este o fata desteapta cu facultate si nu stim de ce reactioneaza asa si cum ar trebui sa ne comportam cu ea? Va multumesc frumos!

Raspunsuri (2)

corina.tebea

acum 12 ani

Am uitat sa mentionez ca a fost diagnosticata cu bulimie si tratata. Va multumesc!

Iuli

acum 12 ani

Din pacate sora dvs are nevoie urgenta de un consult psihiatric, probabil relatia respectiva a declansat o boala psihica. Aceasta se poate trata si isi va reveni dar netratata se poate agrava mult. Incercati sa ii faceti un bine: gasiti-o si internati-o, altfel se va pierde... Familia are dreptul sa o interneze cu forta. Succes!