Ajutor

Schizofrenie

Postata de nicunicu cu 13 ani in urma.

As vrea o consultatie..urgent am 16 si disper .....nu stiu sigur nimic dar ma regasesc in unele simptome ,si mi-e frica sa nu mi se duca viata dracu .ajutor.....

Raspunsuri (7)

anonim_167794

acum 13 ani

Buna seara Nicu,
Ca sa te pot ajuta as dori sa stiu in primul rand despre ce tip de simptome vorbesti, ca sa imi dau seama catre ce specialitate sa te indrum si ac***a in vedere ca ai 16 ani, deci esti inca minor, cred ca va trebui sa fii insotit de un adult la consultatie.
Multa sanatate!

nicunicu

acum 13 ani

pai defapt am nevoie doar de explicatii nu si de consultatie.se zice de acea voce interioara.eu pot sa o controlez si cred ca e doar gandirea mea.plus ca alte voci doar cand eram mic copil si imi indrumau constiinta si imi infruntam temerile.acum cred ca e normal sa imi aud eul meu personal nu pot gandii fara sa vorbesc in mine decat cand fac actiuni spontane nu?m-am mai relaxat ...ma-m regasit si in depresii care cred ca sunt tipice adolescentei
tulburari ale personalitatii: pierderea apartenentei la “eu”, actele si starile proprii fiind percepute ca fiind produse, conduse sau influentate de altii; pierderea unitatii propriei persoane la un moment dat; stergerea granitelor intre “eu” si “non-eu”, bolnavii identificandu-se cu obiecte exterioare, transpunand asupra celor din jur trairile lor; ---asta e un citat nu inteleg exact dar am crize de personalitate adica nu stiu cum sa fiu ca si caracter ...poate pentru ca sunt in formare si imi lipseste modelul masculin
Multumesc de ajutor chiar vreau sa fie totul bine si astept intrebari pentru a avea o situatie concreta.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Nicu, modelul masculin care-ti lipseste... te referi la tatal tau care nu e langa tine? Daca e asa, iti poti alege un orice alt model masculin. Depinde de ce inclinatii ai, ce pasiuni, ce visezi sa faci. Modelul masculin poate fi oricare: de la un om politic, economist la vecinul sau unchiul tau. Caracterul se formeaza prin educatie si implicit, prin exemplu. Dar exista si o educatie a adultilor: toata viata vei invata si te vei forma incontinuu ca om. Vei avea puterea sa percepi lucrurile diferit, in fuctie de varsta: cu mai multa maturitate. Vei putea discerne si vei lua deciziile potrivite pentru tine. Nu imediat, ci treptat, pe masura ce vei acumula experienta, pe masura ce vei invata sa interactionezi social si vei invata sa aplici valorile pe care le-ai acumulat si le vei acumula, in actiunile de zi cu zi.
Este normal sa ai o voce interioara si una exterioara. Sau mai multe voci, ale aceleiasi constiinte. Nu inseamna ca esti bolnav daca exista situatii in care esti ambivalent (ai pareri diferite despre acelasi lucru, de exemplu). Da, asa este, asa gandim toti: prin intermediul unei voci interioare. Preadolescenta si adolescenta sunt perioade de conflicte interioare. Dar toate acestea duc la evolutie.
Nu cred ca esti atat de influentabil cum scrie in pasajul pe care l-ai citat.... acolo este vorba despre probleme psihice complexe: oameni care ajung sa se identifice cu obiecte, de exemplu. Este cazul tau? Crezi uneori ca esti... copac...?

nicunicu

acum 13 ani

Multumesc din suflet si va doresc sanatate .E totul OK eram nitel paranoic.:D nu ma indentific cu obiecte.Multumesc
P.S. : Tatal meu nu nu e langa mine.

elena

acum 13 ani

Cred ca este bine ca ai o ''''voce interioara'''', aceasta fiind constiinta. Sunt multe persoane care fac lucruri grave, faradelegi, pentru ca nu acea voce interioara care sa-i cenzureze. Ma bucur ca esti un adolescent care gandeste, care-si pune intrebari, care cauta raspunsuri. In privinta modelului masculin, cred ca nu este necesar ca acesta sa fie tatal sau o persoana anume. Poti studia oamenii in general si sa iei din comportamentul fiecaruia ceea ce ti se potriveste, ce-ti place. Uneori tatal este un antimodel, asta nu inseamna ca un copil nu se poate dezvolta frumos luand exemplul altor persoane.Citeste carti de literatura, priveste filme, asculta muzica, fa-ti prieteni de varsta ta, discuta cu mama, ca mama poate fi un bun prieten, mergi la un preot si te spovedeste si... invata. Succes!!

Iris

acum 13 ani

Buna..
Dupa tot ce am citit mi s-a facut frica.Aud si eu vocea interioara,uneori am impresia ca vorbesc cu mine si pe langa toate astea mi-e frica de fantome.Nu pot sa scap de gandul asta,de frica aceasta.Ma simt urmarita atunci cand ma gandesc la fantome si nu reusesc nici cum sa scap,pur si simplu nu pot.Nu imi amintesc sa fi avut alte simptome..insa exista posibilitatea sa le fi ignorat,nu pot sa-mi dau seama.

nicunicu

acum 13 ani

Eu zic sa stai linistit/a depinde ce varsta ai deoarece la o varsta inaintata poti fii putin paranoic/a.Eu zic sa te linistesti ca si eu am patit ca tine cat despre fantome toti avem frici si temeri plus ca tu nu te indentifici ca o fantoma tu fugi de una asa ca nu e una din simptomele grave.O sa fie bine lasa timpul sa treaga gaseste-ti divese activitati si distreazate.Bafta