Cum scap de scabie ?

Scabie

Postata de Utilizator11711113541 cu o luna in urma.

Am fost la dermatolog să mă consult , mi-a zis că am scabie , mi-a dat tratament, aseară m-am dat cu o cremă pe care mi-a recomandat o domnul doctor, iar azi mi-a apărut multe blânde pe mâini, ce poate fi , o alergie sau iese la iveală scabia?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Pentru a scapa de scabie este indicat sa urmati tratamentul prescris de medicul dermatolog. E posibil ca roseata sau blandele ce apar pe maini sa fie o reactie normala la tratament sau o alergie. Totusi, este de asteptat ca simptomele scabiei sa inceapa sa dispara in urma folosirii tratamentului. Este important sa discutati aceste reactii cu medicul, mai ales daca simptomele nu se imbunatatesc sau se inrautatesc. In cazul in care aveti mai multe simptome care sugereaza o alta conditie de sanatate, ar putea fi necesare analize suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/totul-despre-scabie-raie_17255