Copii au luat bacteria scabie,ce pot face ?

Scabie

Postata de Utilizator11719850165 cu 3 luni in urma.

Bună ziua,copii au luat de undeva rîe,am urmat tratament trei zile tratament cu acarilbial ( seră baie dădeam cu solutia,pe noapte, pină a doua zi) dimineața schimbat tot in casă lenjerie de corp,pat ,spălate la 95 de grade, dezinfectant prin casă, tratament il urmeaza toți membrii familiei,dar ele încă apar aceste puncte roșii în loc să usuce si să dispară ,ce aș putea face?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Infectia cu scabie este frecventa la copii si cauzata de acarieni paraziti. Tratamentul dureaza cel putin 7-10 zile si trebuie urmat pana cand pielea este complet curata. Este esential sa respectati indicatiile medicului si sa faceti un control la final pentru a confirma vindecarea.

Igiena riguroasa este cruciala: spalati mainile cu apa si sapun, curatati si sterilizati lenjeria de pat, hainele si obiectele pacientului pentru a evita reinfectarea.

Daca urmati tratamentul si igiena corespunzatoare, simptomele ar trebui sa dispara. Daca problema persista, consultati medicul pentru o evaluare suplimentara. Scabia este usor de diagnosticat, dar formele severe pot necesita un specialist.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia. Pentru durerile de cap si tremurat va recomandam un medic neurolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/totul-despre-scabie-raie_17255
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/scabia-raia_1368

Va dorim recuperare rapida si eficienta!