vreau sa raman insarcinata

Sarcina

Postata de crisnica cu 14 ani in urma.

buna, iau anticonceptionale de aproape un am, la recomndarea medicului si as vrea sa raman insarcinata la sfarsitul acestui an, cel tarziu in ianuarie 2011. intrebarea mea este:cand sa renunt la anticonceptionale, cu cat timp inainte de termenul ca care eu vreau sa fac un bebe?
multumesc

Raspunsuri (8)

Lyanna

acum 14 ani

Eu am ramas insarcinata la vreo 3 luni de cand am intrerupt anticonceptionalele (si le luam de vreo 6 ani) Din ce am inteles poti ramane insarcinata imediat (si in prima luna ar fi si sanse mai mari sa fie sarcina cu gemeni, nu mai stiu exact explicatia stiintifica)

cristina

acum 14 ani

multumesc frumos de raspuns,

cristina

carina

acum 14 ani

indicat e sa nu ramai in primele 3 luni dupa ce ai intrerupt anticonceptionalele, exista riscul k copilul sa aibe malformatii si cel mai indicat e sa-ti intrebi medicul ginecolog, mie asa mi-a zis. Eu am ramas dupa 5 luni dar in primele 3 am avut grija, acum sunt insarcinata si am 26 de saptamani o sa am o fetita si suntem fff fericiti. Multa bafta si tie

crisnica

acum 14 ani

Pe 10 martie am luat ultima pastila din folia de anticonceptionale, pe 14 martie a inceput mentruatia iar pe 19-20 martie am avut contact sexual neprotejat, este posibil sa raman insarcinata la numai 10 zile dupa ce am luat anticonceptionale, timp de 1 an?

Multumesc,

Sheila

acum 14 ani

Da este posibil, acum depinde si de perioada fertila, ovulatia are loc cam cu 14 zile inainte de menstruatie
Verisoara mea a ramas la cateva saptamani dupa ce a intrerupt anticonceptionalele.Copilul este sanatos fara probleme.

Spor si sa auzim de un bebe

lia73

acum 14 ani

yo am pierdut sarcina la 18 saptamani si iau anticonceptional harmonet 3 luni...medicul meu mi-a zis ca dupa cele 3 luni putem incerca iar sa avem bebe
dc sa faci pauza??

alexandra222

acum 12 ani

Iau anticonceptionale de 2 ani jumate si vreau sa fac un bebe.....cum ar trebui sa procedez,sa nu am probleme???multumesc

Alina

acum 8 ani

Asi vrea si eu sa raman insarcinata am un ciclu neregulat si nu stiu sa calculez cu ovulayia asta am tot citit dar nu o intele