vitamine +analize

Sarcina

Postata de nicoleta712 cu 11 ani in urma.

buna ziua
Intentionam sa avem un bebel.Am inceput sa iau vitamine(ELEVIT)- credeti ca sunt ok? Este necesar sa fac ceva analize inainte?eram in regula la ultimele analize
Ultima vizita la medicul ginecolog a fost la finele anului trecut si eram ok
Va intreb pentru ca azi speram sa iasa pozitiv testul dar din pacate nu a fost asa.
Este prima incercare dar nici varsta nu ma ajuta -am 35 de ani
va multumesc

Raspunsuri (1)

Corina

acum 11 ani

Nu va descurajati dupa o singura incercare! Poate nu ati prins momentul potrivit. Aveti rabdare si, foarte important, nu va stresati. Foarte bine ca ati inceput sa luati vitamine! In general, se recomanda un supliment de acid folic (care este continut de preparatul mentionat de dumneavoastra) cu trei luni inainte de a ramane insarcinata, asa ca nu pot decat sa ma bucur ca sunteti o viitoare mamica responsabila. In ceea ce priveste analizele, daca spuneti ca le-ati facut de curand nu vad sa fie o problema. Le veti repeta pe cele uzuale dupa ce se confirma sarcina si medicul care va va urmari va va spune dumnealui ce investigatii sa faceti in plus. Ar fi bine sa aveti facute profilul TORCH, HIV-ul, VDRL-ul, AgHBs, anticorpii anti HVC, precum si testul Papa Nicolau si culturi din secretia vaginala. Bineinteles ca si acestea pot fi facute si dupa ce confirmati sarcina. Va urez multa sanatate si succes in ceea ce v-ati propus!