Ventricol cerebrali măriți in sarcina 18 s și 5 zile ?

Sarcina

Postata de Irina P. cu 10 luni in urma.

Buna ziua. Ieri am fost la eco și în urma ecografiei mi au găsit valorile : ventricol lateral stg: 8,6 și ventricol lat Dr 7,0.
DBP 44,7 mm, HC 164 mm, CA 125,3 mm, FL 30,4 mm, HL 27,9 MM , biometrie 19 săpt, bătăi 141/ minut . Placenta posterioară, grad 0, lichid cant normala, greutate fet estimată 258 g + 38 g.
Am și anticorpi prezenti titru valoare 1:64 așa a fost de la început . Săpt asta repet iar titrul .
Am și morfologia programată la 22 săpt și până atunci stau cu grija :(
Mulțumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua!

Valorile ventricolilor laterali ai creierului mentionate in ecografie arata o marire a ventricolului lateral stang (8,6 mm) si ventricolului lateral drept (7,0 mm). In general, dimensiunea normala a ventricolilor laterali ai creierului este in jur de 4-6 mm. Marirea ventricolilor laterali poate fi asociata cu dilatarea lor sau cu o acumulare anormala de lichid in creier (hidrocefalie). Cu toate acestea, este important de mentionat ca aceasta marire poate fi relativ comuna in sarcina si nu insemna intotdeauna o problema.

Este nevoie de o evaluare mai detaliata prin intermediul unei morfologii fetale sau a altor investigatii pentru a determina cauza exacta a maririi ventricolilor laterali. Anticorpii prezenti si morfologia programata la 22 de saptamani pot ajuta la identificarea oricaror alte anomalii prezente. Este important sa discutati toate aceste aspecte cu medicul obstetrician sau cu specialistul care a realizat ecografia pentru a intelege mai bine situatia si urmatorii pasi de investigatie sau tratament, daca este necesar. Pana atunci, incercati sa ramaneti calma si sa discutati toate aceste aspecte cu medicul.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/teste-si-analize-in-sarcina_11096

Irina P.

acum 10 luni

Mulțumesc mult. Aștept următoarea programare la medic pentru morfologie. O zi frumoasa