Valori beta HCg?

Sarcina

Postata de Cris cu un an in urma.

Buna seara, am urmat o procedura de inseminare pe data de 25aug.Am facut tratament 3 zile cu Menopur, in ziua inseminarii am facut Ovitrelle si dupa inseminare am luat arefam(2 seara vaginal) si acid folic(1 pe zi). M am testat beta HCG si am urm. Valori:
-2 sept -10,9
-5 sept - 6,76
-8 sept - 14,5
Din pacate nu inteleg fluctuatia de valori si ce inseamna. Din ce am inteles, prima ecografie pentru confirmarea unei sarcini ar trebui facita in sapt 5-6.
Va multumesc anticipat pt raspuns. O seara buna!

Raspunsuri (2)

Clara

acum un an

Buna Cris ! Acum am citit poatarea ta si as vrea sa te intreb ce a urmat pentru tine pt ca si eu sunt intr o situatie asemanatoare,adica am test pozitiv ca urmare a unei proceduri fiv . Valoarea beta in a 10 a zi a fost 34,iar la doua zile valoarea beta a fost 37. Dr. Suspecteaza o sarcina biochimica dar a zis sa mai dam o sansa embrionului sa continui tratamentul de sustinere si sa repet beta peste 5 zile. Oare o mai fi vreo sansa sa inceapa sa creasca ? De asta as dori sa stiu la tine cum s a intamplat ? Multumesc anticipat pt raspuns!

Cris

acum un an

Buna, Clara. Nu, din pacate valorile mici m-au dus in aceeasi directie, sarcina biochimica. Din ce am inteles ulterior, se intampla de obicei femeilor la prima sarcina(cel putin la mine era prima sarcina).
Imi pare rau, Doamne ajuta sa fie bine la tine si sa progreseze pentru ca stiu ce a insemnat suferinta de dupa pentru mine. Te incurajez sa fii optimista si sa crezi ca toate se intampla la timpul lor!