va rog un sfat

Sarcina

Postata de teo24 cu 12 ani in urma.

sunt insarcinata in sapt 17 si de 2 zile sunt racita si nas infundat va rog un sfat pentru a nu periclita sarcina

Raspunsuri (4)

snickeritza

acum 12 ani

ceaiuri multe,fierbinti indulcite un pic cu miere,multa apa la temperatura camerei,bai la picioare cu sare in apa fierbinte (suportabil),fa o tinctura din miere de albine,usturoi si lamaie si ia cate o lingurita,consuma citrice,evita bauturi/ciorbe reci/iesit afara dupa baie,curent si eventual ai putea lua cate un paracetamol la 8 ore ca din cate stiu e permis in timpul sarcinii.ataca raceala cat de repede sa nu se complice/agraveze.in principiu cel mai bine intreaba ginecologul/medicul de familie.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

posibil sa fie vorba de o viroza respiratorie. nu luati medicamente fara prescriptia medicului curant. paracetamol va fi luat doar in caz de aparitia febrei (>38 grd masurata axilar).
ar fi indicat:sa evitati trecerea brusca de la aer cald la aer rece si invers; sa nu consumati lichide foarte reci sau foarte calde, sa consumati fructe cu un continut bogat in vitamina C sau chiar vitamina C (tablete), se pot utiliza picaturi nazale pe baza de apa de mare; se pot efectua inhalatii cu aburii din infuzie de musetel pentru decongestionarea mucoasei nazale (pentru desfundarea nasului)

teo24

acum 12 ani

Multumim pentru sfat.

Geanina Christodoulou - Asistent Medical Sef Sectie

acum 12 ani

Picaturi de ser fiziologic in nas, ceai de plante.