va rog sa raspunda cineva ..

Sarcina

Postata de ioniciiii cu 12 ani in urma.

vroiam sa va intreb daca e posibil sa fi ramas insarcinata ..stiam ca daca esti la menstruatie nu ai cum ...mie mi-a intarzia c-am 10 zile..si cand eram a 2 zi s-a terminat in mine ..dupa care a mai curs foarte putin ..si acum a 3 zi nu mai curge deloc...se poate sa fi ramas insarcinata? va rog spuneti-mi oare sa iau pastila de a 2 zi ..sau nu e nici o problema

Raspunsuri (4)

ela

acum 12 ani

dupa 10 zile de intarziere testul de srcina iti spune clar care e situatia. Iar pastila de a 2 zi se ia in 24 de ore sper k te-am lamurit o si frum

Omnia

acum 12 ani

Buna,

Sarcina se poate instala si in cazul contactului sexual neprotejat pe perioada menstruatiei. Nu este un fapt comun, insa exista astfel de cazuri, asa cum multe persoane au ramas insarcinate folosind metoda calendarului.
Ideal este ca pe viitor sa folositi metode de contraceptie mai sigure: prezervativ, AC, etc. si sa nu mai riscati pe baza unor probabililitati.
Dupa 10 zile de la contact, un test de sarcina va poate oferi informatii.

Numai bine!

ioniciiii

acum 12 ani

multumesc...deci cel mai bine e sa merg urgent la farmacie si sa imi cumpar pastila de a 2 zi ..

andreeadiacon

acum 12 ani

pastila de a doua zi se ia in maxim 72 de ore de la actul sexual neprotejat!normal daca esti pe ''''stop''''nu ai cum sa ramai gravida ..dar sa fii atenta cu aceste pastile ,eu am fost nevoita sa avortez din cauza lor(eram gravida de 2 sapt cand le am luat si nu am stiut..asa ca copilul nu se dezvolta normal si dr m au pus sa renunt..e nasol sa treci prin asta