va rog sa ma ajutati!

Sarcina

Postata de vikulea86 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!daca puteti va rog sa ma ajutati...cu 5luni(decembr2010) in urma am fost operata laporoscopic din cauza sarcinei extrauterine pe dreapta,cu inlaturare trompei,sarcina 6-7 sapt.,perioada postoperatorie fara complicatii.cauza sarcinii( din spusele medicul care a facut interventia) a fost prezenta aderentelor intre colon,cec si trompa.in februarie 2010-apendectomie, fara aplicarea drenului,postoperator subfebrilitate aproximativ 2 luni,pe fon de AB-terapie.spuneti-mi va rog ce sa fac mai departe?vreau sa metionez ca vreau copii,dar ma tem sa nu se repete SEU,e posibil sa fie numai de la aderentele care au ramas dupa apendectomie?alte probleme cu ap.genital nu am avut,BST nu am avut.Cind pot sa incerc sa ramin insarcinta,si ce investigatii trebuie sa fac?

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,
din ceea ce ne povestiti, problema pe care ati avut-o pare sa fi fost din cauza aderentelor in urma operatiei de apendicectomie complicate. dupa parerea mea, nestiind mai multe informatii despre dumneavoastra, puteti sa incercati din nou oricand. totusi inainte de asta, va recomand un consult ginecologic complet, si in functie de acesta vi se vor recomanda mai departe sau nu, alte investigatii.
fara a cunoaste mai multe informatii despre dumneavoastra, si fara un consult real, ginecologic, nu se pot face mai multe afirmatii.

va urez o seara buna