urocultura

Sarcina

Postata de adienutza81 cu 12 ani in urma.

Buna seara ! Sunt insarcinata in 2 luni si in urma unei analize - urocultura mi s-a descoperit un stafilococ auriu > 100.000 ufc/ml - ANTIBIOGRAMA : sensibil - cefoxitin, gentamicina, ceftriaxon: Rezistent ciprofloxacin , ampicilina. Intrebarea mea este : Cat de grava este situatia si cum poate afecta fatul? Care este tratamentul pe care ar trebui sa-l urmez? N-as vrea sa iau antibiotice pentru ca ma gandesc ca ar putea afecta fatul. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

comunicati acest rezultat medicului, ce va poate indica o schema de tratament pentru infectia urinara (de exemplu ceftriaxon este un antibiotic incadrat in grupul B pentru risc in sarcina, ce semnifica ca nu exista o evidenta asupra riscului pentru oameni).