urgent

Sarcina

Postata de georgya22 cu 12 ani in urma.

buna ziua. am facut 2 teste de sarcina si la amandoua a iesit a doua liniuta roz pal dar mi-a vvenit menstruatia. imi intarziase 3 zile si eram super fericita pt ca ne dorim foarte mult un copil. ce e de facut? se poate menstruatie peste sarcina? nu inteleg de ce am2 testele au iesit asa? si au fost si de marca diferita si unul facut intr-o zi si celalalat urmatoarea zi. plssss help me...nush ce sa cred si ce sa fac. sanii sunt mariti si foarte durerosi la atingere,ceea ce nu mi s-a intamplat nicodata pana acum. ast un rasp cat mai repede. va multumesc

Raspunsuri (9)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

menstra are aspectul,cantitatea, durata ca si al celorlalte de pana acum? in plus un test de sarcina din urina trebuie efectuat din prima urina de dimineata , cand concentratia de hormon HCG este maxima.

georgya22

acum 12 ani

testele lea-m facut dimineata. mestra nu e aceeasi. sunt numai chegulete mici si firicele de sange si am observat ceva ca si cand ar fi fost ca o pielita asa alba cu firicele de sange. e posibil sa fi fost o sarcina si sa o fi pierdut? cred ca o sa ast sa imi treaca si ma voi duce la un consult. dar totusi as dori o parere. multumesc mult.

snickeritza

acum 12 ani

e posibil sa fi suferit un avort spontan.

georgya22

acum 12 ani

asa am banuit si eu...cat de grav poate fi ptr sanatatea mea?

martie

acum 12 ani

daca a fost un avort spontan ,poate nu iti afecteaza sanatatea dar trebuie sa mergi cat mai repede la un consult ginecologic sa vezi daca ai eliminat tot si nu au ramas ceva resturi care iti pot agrava sanatatea, si poate nu a fost un avort ci doar un ciclu peste sarcina,si o sa afli cu bucurie ca bebele e inca la locul lui....bafta

martie

acum 12 ani

daca a fost un avort spontan nu iti v-a afecta sanatatea ,dar trebuie sa mergi totusi la un consult la un ginecolog sa vezi daca nu ai ceva resturi care iti poate face rau sau poate ca inca bebele e acolo si nu ai avut avort spontanci doar un ciclu peste sarcina

georgya22

acum 12 ani

salut. am fost la control si doctorul mi-a spus ca nu sunt insarcinata si nici nu am fost.nu inteleg de ce testele au iesit asa...poate se mai intampla sa dea un rezultat fals-pozitiv. acum ast luna viitoare...trebuie sa imi calculez perioada de ovulatie ,ca luna viitoare sa iasa cu adevarat un test pozitiv. o sa te tin la curent.

martie

acum 12 ani

bafta multa ca si eu am urmarit perioada de ovulatie si mi-a iesit,acum sunt insarcinata in 10 sapt.Ca sa fii sigura de test trebuie sa il faci la prima urina de dim. si la o sapt de cand ti-a intarziat ,de obicei testele nu gresesc la pozitiv.Bafta inca o data ,tine-ma la curent

georgya22

acum 12 ani

ma bucur mult pt tine. eu testele le-am facut la 1 zi ,respectiv 2 zile de la intarziere,numai ca in loc sa imi vina la 29 de zile,a venit la 31. luna viitoare o sa ast 7 zile sa fiu mai sigura si apoi o sa fac test. sper sa fie pozitiv. multa sanatate si tie si bebelusului.