urgent

Sarcina

Postata de diana_anaid cu 12 ani in urma.

Din luna martie am renuntat sa mai iau anticonceptionale isr din urmatoarea luna menstruatia a inceput sa se deregleze ca si cantitate dar si ca durata. In urma cu 3 luni a fost si mai scurta si mai putina, am facut teste de sarcina si au iesit negative. Luna aceasta m-a intarziat 6 zile, dar nu am mai avut curajul sa mai fac testul. Ma tem sa nu fie altceva, mentionez ca am o fetita de 4 ani si eu am 31 ani.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Consultati un medic endocrinolog.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un test de sarcina se va pozitiva incepand cu 7- 10 zile de la ultimul contact sexual posibil fecundant. Hemoragia disfunctionala refelecta un dezechilibru intre functia ovulatorie normala si concentratia de estrogeni si progesteron a organismului. Hemoragie disfunctionala se manifesta prin oligomenoree -cand sangerarea menstruala apare la peste 35 de zile;sau polimenoree- menstra apare la mai putin de 21 de zile ; sau metroragie, cand fluxul este foarte abundent si sangerarea tine mai mult de 5 zile. Are multipli factori: ca stresul sau anxietatea, afectarea tiroidiana, sindromul ovarian polichistic, prolactinom. E necesar un consult la medicul ginecolog pentru o anamneza riguroasa, un examen fizic general etc.