URGENT

Sarcina

Postata de moniqmoon cu 13 ani in urma.

Sunt insarcinata in 6 saptamani..iara de cateva zile am dureri abdominale ...crampe si pierderi de sange de o culoare maronie...nu e foarte mult..insa este...ma simnt si f balonata..insa ma doare ingrozitor burta si in special in partea dreapta jos....si pelvian...am mers la doctor insa mi s-a spus ca sunt normale...mi-a dat sa fac analize la sange si cam atat...insa eu sunt speriata...exista riscul unui avort spontan?....sunt normale aceste dureri si aceste pierderi de sange?....va rog sa ma ajutati care puteti..va multumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Da, exista. CONTACTEAZA-TI URGENT MEDICUL GINECOLOG CARE TE SUPRAVEGHEAZA.

Carpe Diem

acum 13 ani

Exista, dar sangerarile nu sunt normale. Iti sugerez sa consulti inca un medic ginecolog urgent pt ca sunt semnele iminentei de avort. Eu am avut doar dureri, fara sangerari si medicul mi-a prescris duphaston, si evitarea oricarui efort

Un alt sfat pe care ti-l dau este ca daca intre tine si medicul ginecolog care te urmareste, nu exista comunicare si deschidere, cauta-ti un alt medic, in timpul celor 9 luni trebuie sa poti discuta deschis despre orice si la orice ora ( chiar si telefonic) cu medicul care urmareste sarcina.Este foarte important sa ai incredere in medic, iar daca nu ti-a gastigat-o , schimba-l!

Carpe Diem

acum 13 ani

Ar fi bine sa ajungi la Urgenta la maternitate inca de azi, nu stii ce se poate intampla si mai bine previi .

gabita

acum 13 ani

sint insarcinata in 20 sapt si pina acum am tot avut dureri groaznice de burta,iar bebe e tot acolo.cel mai rau a fost in primele 2 luni sau 3 nu mai stiu sigur.dar doamne fereste nu am avut singerari sau scurgeri.medicul meu spune ca e normal,am 36 de ani,corpul meu e rigid iar bebe creste si isi face loc.dar pt singerari nu stiu,mai dute la un doctor cit timp mai poti sa faci ceva daca o fi cumva o problema.noroc sa avem toate si sa nastem bebelusi sanatosi si frumosi.

vali

acum 13 ani

Buna! Nu vreau sa te sperii, dar aceste sangerari pot anunta si o sarcina extrauterina. Cel mai bine ar fi sa mergi de urgenta la medicul care te supravegheaza. Daca bebe este localizat in uter atunci sangerarile pot anunta o amenintare de avort. In cazul acesta iti poate prescrie duphaston si repaus la pat. Dar daca bebe nu este localizat in uter atunci inseamna ca ai o sarcina extrauterina.
Oricum mergi la medic si nu trece cu vederea pentru ca poate fi ceva grav. Noi nu suntem avizate sa dam un diagnostic.

saliut.

acum 11 ani

cine ma ajuta...........