Urgent: Ce titru indica Listeria in sarcina?

Sarcina

Postata de anushkaaaaa cu 10 ani in urma.

Buna ziua

va rog mult sa ma ajutati...pana ajung la doctor mai dureaza si mi-au iesit analizele la Listeria..sunt gravida in 19 saptamani si a iesit titrul =1/32 iar la interpretare scrie asa: "Prezinta semnificatie clinica titrurile de anticorpi >=1/32. Detectarea unei cresteri semnificative (de 4 ori) a titrului de anticorpi la examinarea a 2 probe recoltate la un interval de 2-3 saptamani sugereaza infectia curenta". Am sau nu aceasta infectie?Stiu ca prezenta ei este periculoasa in sarcina.

Astept raspuns daca ma poate ajuta cineva.
Multumesc.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Titrul acesta este la limita. Pentru a urmari daca este vorba de o infectie sau nu, este bine sa repetati proba peste 2-3 saptamani. Daca titrul creste, infectia se confirma.

Anais

acum 10 ani

Buna ziua,

Sunt in exact aceeasi situatie cu rezultatul identic 1/32 obtinut astazi iar doctorul ginecolog mi-a prescris 3 saptamani de ampicilina cu 2 capsule la 12 ore. Infectia este prezenta in corp de max. o luna deoarece analiza a iesit negativa acum 4 saptamani. Mi se pare o doza f mare de antibiotic, 4 capsule pe zi iar durata de 3 saptamani ma ingrijoreaza de asemenea.

Teoretic trebuie sa incep antibioticele in seara aceasta, ce parere aveti? Sa refac analiza maine ?

Anais

acum 10 ani

Am uitat sa precizez ca sunt in 13 sapt de sarcina.

Multumesc anticipat