ureaplasma in sarcina

Sarcina

Postata de Gospei cu 15 ani in urma.

Am fost depistata cu ureaplasma si iau eritromicina pt. asta (1/6h, 21 zile).A fost cineva in aceeasi situatie? Mi-e teama ca afecteaza sarcina.Am acum 7 sapt.Multumesc!

Raspunsuri (2)

rodica109119930

acum 15 ani

Ureaplasma urealyticum este implicat intr-o gama variata de afectiuni urogenitale, cum ar fi: boala inflamatorie pelvina, sterilitate, avort septic, uretrite non-gonococice, infectii puerperale (infectii care apar la lauze) acute (subacute si cronice), pielonefrite, peritonite si sindromul Reiter. Anumite serotipuri sunt implicate in etiopatogenia infertilitatii. Cu alte cuvinte ureaplasma pare a fi responsabila de un anumit numar de avorturi.

Din nefericire netratata aceasta infectie se poate transmite la fat atat ascendent prin vagin cat si transplacentar, fiind practic una dintre cauzele avortului spontan, a nasterilor premature cat si a unor infectii ale nou-nascutului(mai ales la prematuri): septicemii, pneumonii etc.

oricum rata de transmitere nu se cunoaste foarte bine, dar oricat de mic ar fi, riscul exista si de aceea este necesar sa urmati un tratament de eradicare a infectiei.

in cazul in care veti incepe un tra5tament cu antibiotice (se folosesc in special eritromicina si azitromicina-SUMAMED) sa stiti ca nu exista suficiente studii referitoare la efectele lor asupra fatului de aceea se recomanda cu precautie atat la femeile gravide cat si la cele care alapteaza. Efectele adverse in cazul mamei se leaga foarte mult de sfera digestiva si se stie ca sunt hepatotoxice.

In orice caz daca va hotarati sa incepeti ttm, puteti folosi in paralel chiar si anumite suplimente nutritive care pot sa diminueze foarte mult aceste efecte adverse. le puteti gasi pe www.flavin7.ro

Dr. Adelina Gutan, www.centrunaturist.ro

ioana

acum 12 ani

am si ureaplasma si microplasma nu raspund la tratament cu imi afecteaza sarcina sunt in 33 saptamani