un mic ajutor va rog

Sarcina

Postata de petro00 cu 11 ani in urma.

buna ziua.am 25 de ani si sunt insarcinata in 15 saptamani.sunt la a doua sarcina.mai am o fetita de 4 ani!sarcina asta o duc foarte greu.vreau sa va spun ca sunt operata de colecist de 3 ani si 4luni,si am si o gastrita si spasme la stomac!am niste dureri de stomac ingrozitoare,ma balonez si ma ustura pe gat!eu am programare la ginecolog abia peste doua saptamani!imi poate recomanda cineva niste remedii contra durerilor de stomac va rog din suflet!nu le mai suport!multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Sunt medicii asistenti ia atunci cand este vorba de sarcina, este intotdeauna mai bine sa verifici cu un profesionist inainte de a lua orice medicamente, inclusiv remedii naturale. Cu toate acestea, iata cateva remedii la domiciliu care pot ajuta la ameliorarea durerilor de stomac:

1. Mentine o dieta sanatoasa, cu alimente usoare si evita alimentele grase sau prajite.
2. Bea multa apa. Hidratarea adecvata poate ajuta la ameliorarea balonarii.
3. Mentine un program de mese regulat. Mananca mese mici si frecvente, in loc de trei mese mari pe zi.
4. Incercati sa va relaxati. Stresul si anxietatea pot agrava simptomele gastritei.
5. Ia in considerare consumul de ceaiuri care pot calma stomacul, cum ar fi ceaiul de menta sau ghimbirul.

Daca deveniti ingrijorati sau daca simptomele dvs. se inrautatesc sau nu se imbunatatesc, incercati sa consultati medicul dvs. cat mai curand posibil.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/tot-ce-trebuie-sa-stiti-despre-gastrita_17305
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/alimente-pe-care-nu-trebuie-sa-le-consumi-daca-ai-probleme-cu-stomacul_15268
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/arsurile-la-stomac-in-timpul-sarcinii_19179