Trombocite mici

Sarcina

Postata de xativagirl cu 9 ani in urma.

Buna seara.In urma unor analize efectuate mi-au iesit trombocitele 62000.Astazi am fost la un control hematologic si medicul hematolog,singurul pe tot judetul m-a speriat foarte tare,eu fiind insarcinata in 20 de saptamani.Medicul ginecolog mi-a recomandat sa stau linistita dar nu mi se pare normal.In 2010 am fost diagnosticata cu trombocitopenie moderata dar nu mi s-a prescris nici un tratament deoarece trombocitele cresteau de la sine si iar scadeau.Cel mai mic nr de trombocite a fost de 83000 pana acum si cel mai mare 193000.Ce as putea face in momentul de fata.Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Numarul mic de trombocite implica un risc mai mare de sangerare pe timpul sarcinii.
Este recomandat sa consultati medicul hematolog- pentru a efectua analize suplimentare ( determinara cauzei acestei trombocitopenii) si a primi tratament adecvat.

xativagirl

acum 9 ani

Va multumesc pentru raspuns.As vrea sa mai zica ca astazi am fost din nou la hematologie unde mi s-a efectuat o hemoleucograma iar trombocitele au scazut la 59400.Mi s-a recomandat sa-mi procur gamaglobulina,desi am inteles ca este foarte scump.Unde as putea sa il gasesc si cat de costisitor ar fi.Un alt remediu ar fi dexametazona.Va rog sa-mi recomandati un hematolog bun cu experienta.Va multumesc din suflet!