Triplu test in sarcina

Sarcina

Postata de benty cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 17 saptamani si mi-am facut dublu test la 12 saptamani care a iesit normal. As dori sa va intreb daca ar mai fi necesar sa fac si triplu test?

Va mutumesc

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 14 ani

Triplul test nu este obligatoriu, daca nu ai avut o sarcina cu probleme poti alege sa nu faci acest test.
Un test 100% negativ nu garanteaza sanatatea viitorului copil, asa ca, si cu aceste teste si fara depinde de noroc si de multi alti factori pe care noi nu ii putem influnta.

ADA

acum 14 ani

buna!
am vazut mesajul si nu ma pot abtine sa nu raspund, nu vreau sa descurajez dar e bine sa fie facute cat mai multe teste, am un baietel de 6 luni care are sindromul down, a fost surpriza pe care mi-a pregatit-o dumnezeu la nastere si care mi-a dat viata peste cap, cu toate ca am facut toate testele, triplu test l-am facut de 2 ori si aici si in ungaria ca acolo am nascut si totul a fost perfect, nimeni nu a vazut nimik, si stau sa ma intreb daca faceam 4D in primele luni, sau amniocenteza sau sau... poate totusi vedea cineva ceva, dar am stat linistita ca mi s-a spus ca totul e ok, asa ca mai bine faceti testul decat sa suferiti dupa...
multa bafta!

Maria

acum 12 ani

Buna Ada, imi spui te rog la ce varsta ai nascut?

Geanina

acum 13 ani

Numai ca sunt f. scumpe.... si nu oricine isi permite, din nefericire, sa le faca pe toate. N-avem niciun beneficiu in tara asta. Iar acum vor sa taie si din indemnizatia de ingrijire copil. Deprimant!