Tratamentul cu ampicilina poate dauna sarcinii in primul trimestru?

Sarcina

Postata de iuliana197 cu 14 ani in urma.

Buna..
Sunt putin cam speriata,sunt insarcinata in 7-8 sapt,medicul ginecolog in urma analizelor efectuate,mi-a recomnadat un tratament cu ampicilina 500(1/6h) timp de 7 zile,urogestan capsule 2/zi pe cale orala si una pe cale vaginala seara,no-spa si scobutil supozitoare pt dureri.Inca nu am inceput tratamentul pt ca m-am speriat citind pe prospectele lor(la ampicilina si urogestan)ca nu se administraza sub nici o forma in primul trimestru de sarcina,decat in cazuri ff grave si sub atentia medicului.
Ce sa fac??Sa incep totusi tratamentul prescris..?Tin ff mult la aceasta sarcina mai ales ca timp de un an ne "tot chinuim la acest mult asteptat bb".

Raspunsuri (3)

raluca

acum 14 ani

Citat:
Buna..
Sunt putin cam speriata,sunt insarcinata in 7-8 sapt,medicul ginecolog in urma analizelor efectuate,mi-a recomnadat un tratament cu ampicilina 500(1/6h) timp de 7 zile,urogestan capsule 2/zi pe cale orala si una pe cale vaginala seara,no-spa si scobutil supozitoare pt dureri.Inca nu am inceput tratamentul pt ca m-am speriat citind pe prospectele lor(la ampicilina si urogestan)ca nu se administraza sub nici o forma in primul trimestru de sarcina,decat in cazuri ff grave si sub atentia medicului.
Ce sa fac??Sa incep totusi tratamentul prescris..?Tin ff mult la aceasta sarcina mai ales ca timp de un an ne "tot chinuim la acest mult asteptat bb".

Buna,
Nu ar trebui sa te sperie acest tratament pt ca medicul stie ce ti-a dat. Din cate stiu urogestan este pt. a mentine sarcina, mai ales ca esti in primul semestru. Si mai stiu ca utrogestan se ia pana in sapt 12 de sarcina. Un medic nu ti-ar da aceste medicamente sa le iei asa ca vrea el ci pt. ca el a vazut probabil ca este ceva in neregula cu tine. Asa ca nu ezita pe parcursul sarcinii sa intrebi tot ceea ce te intereseaza fara a-ti fi rusine. Eu iti doresc sanatate si o sarcina cat mai usoara si fara complicatii. Pe curand si sa ma tii la curent

Maria C

acum 14 ani

Ampicilina nu are efect negativ asupra dezvoltarii fetale si implicit asupra evolutiei sarcinii.
De altfel, ampicilina reprezinta unul din putinele antibiotice a caror administrare este permisa in sarcina. Sarcina usoara

oana

acum 8 ani

Sant ansarcinata an 2 saptamani problema este ca am trombofilie. Sa mai comfruntat cine va cu asa ceva? ??