Transaminaze (GPT;GOT) foarte mari

Sarcina

Postata de crystind cu 10 ani in urma.

Buna ziua!
Sunt insarcinata in 22 saptamani
La sfatul medicului, folosesc Arefam(progesteron)200mg din primele 4saptamni de sarcina initial dimineata si seara, iar in ultimele 2 sapamani doar 1 seara.De asemenea mi-am facut analizele uzuale acum doua zile si am descoperit ca am transaminazele GPT și GOT crescute dublu fata de limita maxima, de asemenea si colesterolul mai mare de 200.
Ce se intampla?Este grav?Trebuie sa intrerup Arefamul?
Va rog sa-mi raspundeti!
Va multumesc mult pentru autor!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa intrerupeti administrarea de arefam. Acest medicament are indicatie doar in primul trimestru de sarcina; in trimestrele 2 si 3, exista riscul aparitiei unor reactii adverse hepatice.
Este recomandat sa consultati medicul curant.

crystind

acum 10 ani

Va multumesc!