Toxoplasmoza in timpul sarcinii

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

nu am inteles pana la urma cum pot ca gravida sa-mi dau seama daca sunt infectata cu toxoplasmoza, exceptand analizele,presupunind ca o persoana poate fi infectata dupa ce isi face analizele

Raspunsuri (3)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am descoperit boala acum un an, coeficientul IGG era de 340, am facut tratament cu rowamicina in prima faza a scazut apoi a inceput sa creasca fara a ajunge la coef initial (236 ) .A trecut un an de la descoperirea bolii , voi putea ramane insarcinata fara a risca sanatatea fatului ? Alte tratamente ?

acum 15 ani

intreaba doctorul de medicamentul DARAPRIM (PIRIMETAMINA) de 25mg dar se gaseste numai in Germania si nu este scump dar nu il avem noi in tara.Eu am descoperit toxoplasmoza cand medicul alergolog mi-a zis sa fac acesta analiza si tot el mi-a zis si de acest medicament si a zis ca da rezultate.Am fost la nu stiu cati doctori ,pana si la sanador am fost si nici unul nu a stiut ce analize sa imi dea sa fac(pana am dat de d-na doctor alergolog).Am inteles ca o sa treaca dar este foarte costisitor tratamentul.Trebuie sa il faci in 3 serii a cate 21 de zile o serie.In afara de acest medicament mai sunt alte cateva pe langa.Acum depinde si cum se manifesta la tine toxoplasmoza ca la mine se manifesta cu urticarii,umflaturi,mancarimi etc.Daca te intereseaza scrie-mi pe mail [email protected]

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am pierdut o sarcina in 20 saptamani ,si mi-a gasit in placenta infectiicu Listeria monocytogenes ,acesta sa fie motivul?