toxoplasmoza in sarcina

Sarcina

Postata de ric cu 13 ani in urma.

Buna seara,daca analiza la toxo IgM este negativa si toxo IgG este pozitiva este periculoasa pt. sarcina
VA ROG FRUMOS SA-MI RASPUNDETI,SUNT INSARCINATA IN 10 SAPT.
VA MULTUMESC,ASTEPR RASPUNS URGENT

Raspunsuri (2)

Angelica

acum 13 ani

nu nu este periculos, inseamna ca ai avut odata si acum nu mai ai, in plus organismul tau are deja anticorpi pt toxoplasma deci este foarte putin probabil sa mai faci.la fel este si cu rubella si cmv si hsv.o sarcina usoara.

Utilizator11613143820

acum 3 ani

Si eu tot la fel sunt imi spui te rog cat de periculos este ca sunt foarte speriata ?