TOXOPLASMA

Sarcina

Postata de Petronela11133374 cu 12 ani in urma.

Am 30 ani si sunt insarcinata in 13 saptamani si mi-au iest pozitive la toxoplasma ambele valori (IgG si IgM) sunt din Iasi iar aici dr ginecolog ma trimite la infectionist si invers, timpul trece iar eu nu stiu cui sa ma mai adresez. Daca a mai avut cineva in timpul sarcinii Toxoplasma sa ma indrume si pe mine

Raspunsuri (9)

Carpe Diem

acum 12 ani

schimbati medicul ginecolog, toxoplasma este o infectie parazitara cu implicatii grave asupra fatului daca nu este tratata.
Eu inainte de a concepe mi-am facut toate analizele care se fac in primul trimestru de sarcina si la fel mi-a iesit toxoplasma pozitiva (din fericire nu eram insarcinata), tratamentul mi l-a prescris medicul ginecolog si nici nu s-a pus problema de a merge la infectionist.
Cautati un medic ginecolog cunoscut in Iasi cat de repede si vedeti ce va spune, nu stati asa din cate stiu exista o perioada in care se poate trata fara a afecta fatul.

Carpe Diem

acum 12 ani

//sfatulmedicului.ro/toxoplasmoza

cititi si articolul acesta

Carpe Diem

acum 12 ani

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=843

si aici toxoplasma si sarcina

Petronela11133374

acum 12 ani

multumesc, am refacut analizele si in doua zile iau rezultatul, miercuri ma duc la alt dr

mariana

acum 10 ani

iti recomand sa te programezi la Spitalul Colentina Bucuresti la dna. doctor Lazar Lidia si problema ta poate avea o rezolvare. Daca te tot plimbi de la ginecolog la infectionist , pierzi timp si copilul poate suferi sau il poti avorta.
Cunsoc bine aceasta boala insa eu am urmat medicatia dnei doctor Lazar si multumesc lui Dumnezeu am un baietel de 10 ani iar acum sunt insarcinata in 4 saptamani. am programare la bucuresti pe 7 aprilie.
bafta

Rizescu Carmen

acum 9 ani

Va rog frumos sa imi dati detalii daca se poate cat mai urgent posibil despre doamna doctor Lidia Lazar , daca ati fost multumita de tratamentul pentru toxoplasma gondii .
Va multumesc .

ela

acum 8 ani

Da toate animalele din casa daca vrei sa ai copii.

ela

acum 8 ani

Da toate animalele din casa daca vrei sa ai copii.

ela

acum 8 ani

Da toate animalele din casa daca vrei sa ai copii.