toxocara canis in sarcina

Sarcina

Postata de Diana cu 6 luni in urma.

Am aflat de recent ca am toxocara canis rezultat 16.66
Și în timpul acesta sunt și însărcinată în 7 săptămâni poate afecta ceva copilului?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Toxocara canis este un parazit care se gaseste in fecalele animalelor infectate, in special ale cainilor. Aceasta este de obicei o infectie usoara si este tratata cu medicamente antiparazitare. Cu toate acestea, in timpul sarcinii, infectia poate fi asociata cu un risc crescut de avort spontan sau de nastere prematura.

Este important sa urmati recomandarile medicului si sa va tratati infectia cu toxocara canis pentru a minimiza riscurile. Este posibil sa fie necesar sa faceti teste suplimentare si sa primiti tratament adecvat pentru a preveni complicatiile.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/infectiile-in-timpul-sarcinii-si-implicatiile-asupra-fatului_20224

Diana

acum 5 luni

Este vreun tratament sau sunt riscuri mari pentru copil sa se nască cu malformații?