Tetraciclina si sarcina

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Stimati Specialisti,

Intentionez sa am un copil iar la sfatul stomatologului meu, pentru ca sufar de parodontoza, am facut o cura de 45 de zile cu tetraciclina in ideea pregatirii danturii pentru sarcina.
Intrebarea mea este din momentul incetarii tratametului care este perioada minima de respectat pana la o eventuala sarcina?

Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Maria Octavia

acum 15 ani

Dupa doua saptamani poti sa concepi linistita un copil (daca si perioada de ovulatie p***ancide cu data respectiva). Mult succes!

simona166117244

acum 15 ani

Buna Corina,
Inainte de concepere trebuie luata in calcul o perioada minima de 15 zile de la incetarea tratamentului cu antibiotic.
Multa bafta!